Bebeği AIDS'ten hap koruyacak

Günde bir kez kullanılacak hapla HIV'in anneden bebeğe geçmesi önlenebilecek. AIDS ile mücadelede büyük başarı kaydedildiğini belirten uzmanlar, gelişmenin dönüm noktası olabileceği görüşünde.

Anadolu Ajansı 15.07.2012 - 13:42

Bebeği AIDS'ten hap koruyacak

BM Çocuklara Yardım Fonu Unicef'in AIDS'le Mücadele Bölümü Başkanı Craig McClure, HIV'in anneden çocuğa geçmesiyle mücadelede büyük başarı kaydettiklerini ve bunun bir dönüm noktası olabileceğini açıkladı.

Washington'da 22-27 Temmuz'da düzenlenecek uluslararası AIDS konferansından önce AFP'ye açıklama yapan McClure, hastalıkla mücadelede ilk kez bu kadar başarılı olunduğunu ifade etti.

Gençlerde HIV'in önüne geçilmesiyle ilgili çalışmaların hala sürdüğünü belirten McClure, virüsün anneden çocuğa gebelikte, doğum esnasında ya da emzirme döneminde geçmesinin engellenmesinde büyük gelişme kaydedildiğini söyledi.

Son yıllardaki çabalar sayesinde anneden çocuğa HIV bulaşma oranının 2003-2010'da neredeyse yarı yarıya düştüğünü vurgulandı.

McClure, Unicef'in 2015 yılı hedefinin yeni doğan bebeklerde hastalığı yüzde 90 azaltmak ve AIDS'e bağlı anne ölümlerini yarı yarıya indirmek olduğunu belirtti.

VAKA SAYISI 15 MİLYONU GEÇEBİLİR
Gebelerin sağlık hizmetlerine ulaşabildiği zengin ülkelerde, HIV'in anneden çocuğa geçme vakasının yok denecek kadar az. Uzmanlar, vakaların görüldüğü 22 ülkenin 21'nin Afrika ve Hindistan'da olduğunun altını çiziyor.

McClure, söz konusu ülkelerde, gebelik sırasında yapılan bir test sayesinde, erken müdahaleyle hastalığın günde tek hapla tedavi edilebileceğine dikkati çekti.

2010'da HIV pozitiflerin yaklaşık yarısının (6 milyon kişi) AIDS tedavisi gördüğü, bu sayının 2015'e 15 milyonu geçmesinin beklendiği bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...