Bebeğin böbreğinden taş çıktı

Gaziantep'te 1 yaşındaki bebeğin sağ böbreğindeki 12 milimetre büyüklüğündeki taş kapalı ameliyatla çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 26.12.2015 - 18:00

Bebeğin böbreğinden taş çıktı

Seval, Emrah Doğan çifti, bir yıl önce dünya gelen bebekleri Hira Buğlem'in idrar yolunda sorun olduğunu fark ederek özel bir hastaneye götürdü.

İdrar yolu enfeksiyonu ve sağ böbreğinde 12 milimetre büyüklüğünde taş olduğu belirlenen bebek, ameliyata alındı. Başarılı geçen operasyonun ardından Hira Buğlem, sağlığına kavuştu.

1 yaşındaki bebeği ameliyat etmenin riskli olduğunu dile getiren Üroloji uzmanı Dr. Gürhan Gökçe, "Bu büyüklükteki taşlar çok nadiren bu yaştaki bebeklerde görülür. Genelde daha küçük olur. Ayrıca küçük çocukları ameliyat etmek çok risklidir ancak taşın büyük olması ve enfeksiyon nedeniyle ameliyatı yapmayı uygun gördük. Kapalı ameliyatla taşlar lazerle yerinde kırılarak küçük bir kesiden çıkarıldı. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın ardından küçük kızımız sağlığına kavuştu" dedi.

Baba Emrah Doğan da kızının dünyaya geldikten sonra tuvaletini yaparken acı çektiğini fark ettiklerini anlattı.

Muayenede böbreğinde taş olduğunu duyunca şaşırdıklarını ifade eden Doğan, "Bebeklerde taş olacağını hiç bilmiyorduk. Ameliyat olacağı için korktuk ama şu an çok şükür iyi. Doktorumuza ve hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...