Bebeğinizi düz yatakta yatırmayın!

Bebeklerde uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmada zaman kaybetmeden doktora başvurmak çok önemli. En önemlisi ise ebeveynlerin bebeklerde reflüyü tetikleyen hatalardan kaçınması.

Haberler - ntv.com.tr 25.03.2015 - 14:55

Bebeğinizi düz yatakta yatırmayın!

Mide içeriğinin herhangi bir nedene bağlı olarak yemek borusuna doğru geri kaçması olarak tanımlanan reflü yetişkin hastalığı olarak bilinse de, aslında bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülüyor. En sık da ilk 1 yaşta ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise bu dönemde mide ile yemek borusu arasındaki sfinkter denilen kaslı yapının gelişmemiş olması ve bunun da geriye doğru kaçaklara yol açması.

Fizyolojik reflü 1 yaşına kadar çocuklarda genellikle çok hafif derecede ve günde birkaç kez oluyor ve bu durum normal kabul ediliyor. Bebeklik döneminde başlayan reflünün yüzde 80 gibi büyük bir oranı zaten kendiliğinden ortadan kalkıyor. Ancak hastalığa dönüştüğü takdirde astım benzeri hava yolu duyarlılıklarına, yemek borusunda tahribata ve tekrarlayan orta kulak iltihapları ile zatürree’ye neden olabiliyor.

Bu yüzden uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmalarda doktora başvurmak gerekiyor. Anne-babanın bebeklerde reflüyü tetikleyen hatalardan kaçınmasının da son derece önemli olduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, ebeveynlerin sıkça yaptıkları ve reflüyü tetikleyen hataları şöyle anlattı:

BU HATALAR BEBEKLERDE REFLÜYÜ TETİKLİYOR

1. İlk 1 yaşta en az 30 derecelik açıda bir yatakta yatırmayıp, düz bir yatakta yatırmak,
2. Besledikten hemen sonra yatış pozisyonuna getirmek,
3. Yatmadan hemen önce beslemek,
4. Beslenme sonrasında gazını çıkartmamak,
5. Mide kapasitesini aşacak şekilde aşırı beslemek,
6. Beslenme sonrası bebeğin ağlama ile gülme gibi karın kaslarını hareket ettiren ve hava yutmasına yol açan hareketler yaptırmak.

TEŞHİSİ ZOR BİR HASTALIK

Reflü çocuklarda çok değişik belirtilerle kendini gösterdiği için çoğu zaman tanımlanması güç oluyor. Dr. Yunus Emre Mercan, fışkırır tarzda öksürük ve efor sarf etmeden, kendiliğinden, mide bulantısı olmaksızın gelişen kusmanın reflünün tipik belirtlerini oluşturduğuna dikkat çekerek diğer belirtileri şöyle sıralıyor:

Reflü ilerledikçe havayolu duyarlılığı, tekrarlayan ve uzun süren üst solunum yolu enfeksiyonları, tekrarlayan orta kulak iltihapları ve diş çürükleri ortaya çıkabiliyor.

“Reflü bazen bebeklerde kusmayla birlikte ya da kusma olmadan çok farklı belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Örneğin yenidoğan ve bebek reflüsünde anlık solunum durmaları, hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, beslenmede güçlük (öğürme, boğazına kaçırma), beslenme sonrası ağlamalar, kilo alınımında duraksama gibi tipik olmayan belirtiler de olabiliyor.

Daha büyük çocuklarda ise göğüste yanma hissi, göğüs veya mide ağrısı gibi şikayetler olabiliyor. Reflü’nün teşhisi zor olduğu için genellikle öksürük, grip şurupları ve antibiyotik tedavisi veriliyor. Ancak sorunun kaynağı tedavi edilmediği için uzun süren ve tekrarlayan öksürük ile kusmalar çocukta büyük sorunlar yaratabiliyor.”

İLAÇ TEDAVİSİ GENELLİKLE YETERLİ OLUYOR

Reflü tanısı konulduktan sonra ilk olarak yaşam tarzı değişiklikleri öneriliyor. Dr. Mercan, reflü şikayetleri devam ettiği takdirde kademeli olarak ilaç tedavisine geçildiğini belirterek şu bilgileri veriyor:

“Yaşam tarzı değişiklikleri ve ortalama 3-6 ay süren ilaç tedavisiyle reflü genellikle ortadan kalkıyor. Eğer sorun geçmezse bu durumda cerrahi yöntem gündeme geliyor. Büyüme-gelişme duraklaması olan, nörolojik problemleri olan, akciğerlerine devamlı mide içeriği kaçan ve bu yüzden zatürre geçiren, hava yolu duyarlılığı olan ve yemek borusunda darlık olan çocuklara da cerrahi operasyon yapılıyor. Yetişkin çağı reflülerine nazaran çocukluk çağı reflülerinde cerrahi operasyon çok daha az yapılıyor.”

Sayfa Yükleniyor...