Bebeklerle uykusuz geceler...

Bebeğin uyku düzenini öğrenmesi bazen aylarca sürer. İkiz veya üçüz anneleri bu durumdan daha çok etkilenir. Uyku yoksunluğu, annenin ciddi sorunlar yaşamasına yol açabilir.

16.07.2010 - 11:12

Bebeklerle uykusuz geceler...

Uykunun sadece bebeklerin büyüme ve gelişmesi için değil, annenin iyileşmesi için de iyi bir yol olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Pedagog Güzide Soyak, doğumdan sonraki ilk dönemlerde kaliteli ve yeterli uykunun neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

"Birçok bebek beslenebilmek için sık uyanır. Zaman kavramları olmadığı için bebekler, gece-gündüz ayırımı ya da iki uyanma arasındaki süreyi bilemezler. Zamanı ve uyku ile ilgili bir düzeni öğrenebilmeleri bazen aylarca sürebilir. Bebeklerin ihtiyacı olan uyku düzeninden çok, anneler kendi ihtiyaçları olan uyku sistemine göre bir düzen oluşturmak isterler" diyen Soyak, özellikle çoğul bebeği olan ebeveynlere, sağlıklı uyku düzeni hakkında şu önerilerde bulunuyor:

"Bebekler birçok zaman ağlar ve bunun nedenini onlar da bilmez. Her ağladıklarında yanlarında olmaya çalışın, ihtiyaçlarını anlayın. Bebeklerin, yanlarında olan ve güven duygusu oluşturabildikleri ebeveynlere ihtiyaçları vardır.

MASAJ YAPIN, RAHATLATIN
Bebeklerin beslenme düzenlerinin oluşmaya başlaması ile birlikte uyku düzenlerini oluşturmak daha kolaylaşır. Yenidoğan masaj tekniklerini uygulamak bebeklerin rahatlamasını sağlar ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Uzun ve düzenli bir gece uykusu oluşturmak çok da kolay bir iş değildir. Beslenme düzeni oturmaya başlamış bebeğiniz için ayrıca gece beslenme düzeni de oluşturmak gerekebilir. Ev içerisindeki uyaranları azaltmak, rutinler yaratmak (banyo yapmak, pijama giymek), onunla konuşmayı durdurmak, dokunarak varlığınızı hissettirerek uykuya eğilimini arttırmak gerekmektedir. İyi bir uyku düzeni için uykunun teşvik edilmesi gerekir.

Çoğulların ilk aylarda aynı beşiği paylaşmaları, anne karnındaki pozisyonlarına benzer bir durum oluşturduğu için daha uzun periyotlarla uyumalarını sağlar. 3-6 ay arasında aynı beşikte yatma uyku düzeni için iyi bir destek sağlar, birbirlerine dokunmak onları rahatlatacaktır. Ayrı beşiklerde uyuma ihtiyaçlarını size belli edeceklerdir.

ANNENİN ENERJİSİ DÜŞÜNCE BABA DEVREYE GİRMELİ
Anne ve babanın yatağına paralel olarak oluşturulmuş bir başka yatak bebeklerin beslenmesi ve uyutulması ile ilgili pratik bir yöntemdir. Özellikle uykuya zor geçen anneler bu yöntemi denediklerinde yataklarından tamamen kalkmadıkları için daha rahat olurlar.

Uyku yoksunluğu çeken bir annenin zamanla sıkıntıları artar. Bu sıkıntılar, lohusalık ve ilk aylarda daha yoğun yaşanır ve bu durum, annelerin fiziksel ve duygusal açıdan güçsüz kalmasına neden olabilir. Anneler, uykusuz, asabi ve sıkıntılı görünüm içerisinde olabilirler. Babalar, annelerin enerjisinin düştüğü durumlarda yardımcı olmaya hazır olmalıdır. Uyku sorunu çözülene kadar mutlaka yardım alınması gerekir. Bebeklerin uyku ihtiyacı kadar ebeveynlerin de uyku ihtiyacına çözüm bulunması gerektiğini unutmamalıdır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...