Bebekte göz tansiyonuna dikkat

Bebeğin gözlerinde büyüme, fazla yaşarma ve ışığa karşı hassasiyet varsa vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurmak gerekiyor. Çünkü bunlar göz tansiyonunun yükseldiğine işaret edebilir.

Haberler 14.11.2012 - 12:22

Bebekte göz tansiyonuna dikkat

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, akraba evliliklerinde daha sık görülüyor ve kalıcı görme kaybına yol açabiliyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurettin Akyol, tüm yaş gruplarında göz tansiyonu ölçümü yapılması gerektiğine işaret etti. Bebekte göz tansiyonu varsa tek tedavi yolunun ameliyat olduğunu vurgulayan ve ikincil glokom denilen hastalık türünün çocukluk döneminde ortaya çıkabildiğini anlatan Akyol, şunları kaydetti:

“Anne babanın erken teşhis için bilinçli davranması gerekiyor. Bebeklerde gözde büyüme, fazla yaşarma, ışığa karşı hassasiyet, ışığa karşı göz kırpma varsa bir göz doktoruna başvurularak durumun araştırılması gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda teşhis daha kolay yapılabilir. Erken teşhis edilen vakalar düzeliyor. Ama glokomla mücadele bitmiyor. Glokomla doğmuşsanız onunla yaşayacaksınız demektir.''

GÖZ KONTROLLERİNİ İHMAL ETMEYİN
Prof. Dr. Akyol, her yaşta bu hastalık için kontrol yapılması gerektiğini vurgulayarak, ''Gözle ilgili ağrı, karıncalanma, bulanık, dalgalı ve bulutlu görme gibi belirtilerde mutlaka hekime başvurulmalı. Ailelerin çocuklarını 0-6 yaş arasında en az bir kez göz doktoruna götürerek muayeneden geçirmesi şart. Bir rahatsızlık olmasa bile çocuklar kontrolden geçirilmelidir. Erişkinlerde ise 35 yaşından sonra glokom veya diğer rahatsızlıklar için yaşlılığa bağlı rutin yıllık muayene yapılmalıdır'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...