Milli Piyango İdaresi’nin yılbaşı özel çekilişinde 35 milyon lira olarak belirlediği büyük ikramiye, pek çok insan için umut oldu. Herkes büyük ikramiyenin kendisine çıkması halinde neler yapacağının hayalini kuruyor.

Uzmanlar ise şans oyunlarına fazla umut bağlamanın, psikolojik yapıyı olumsuz etkileyebileceği görüşünde. Biletlere ikramiye çıkmaması durumunda, yaşanan hayal kırıklığının kişide ciddi ruhsal bunalımlara yol açabileceğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, ikramiyeyi kaçıracaklara da ikramiye kazanacaklara da uyarılarda bulundu.

Dr. Yavuz, ‘piyangodan para çıkacak’ şeklinde çok büyük beklentiye kapılmanın hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini, bunun da ruhsal çöküntü yaratabileceğini belirtti ve şunları söyledi:

İKRAMİYE UMUDU, KUMAR ALIŞKANLIĞINA DÖNÜŞEBİLİR
“Bu tar biletlere fazla umut bağlamak yanlış. Şans oyunları bir eğlence olarak görülmeli. Şans oyunları hayallere ulaştıracak bir yol olarak görülürse ruh sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğabilir. Şans oyunlarına olan ilgi, zaman içinde biriken umutla birlikte kumar alışkanlığına dönüşebilir. Şans oyunlarındaki en büyük tehlike ise oluşabilecek kişilik bozukluklarıdır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da ikramiyeyi kazanan kişilerin de ruhsal dengesizlik yaşayabileceğidir. Ruhsal çöküntü, kişinin alışık olmadığı bir hayat tarzından bir anda başka bir yaşam biçimine geçmesiyle ortaya çıkabilir. O yüzden kişinin kendini öncelikle yaşadığı sürece alıştırması aile ve iş hayatında yapacağı değişiklikleri sakin bir tavırla karşılaması gerekir. Ruhsal dengesizliğin hem kişiyi hem de ailesini olumsuz etkilememesi için ikramiye kazanan kişinin uzman desteği almasını öneriyorum.”