Beyin hücrelerinin rüya evresindeki hareketliliği ilk kez kaydedildi

Bilim insanları, uykunun rüya evresinde beyin hücrelerinin hareketliliğini ilk kez ölçmeyi başardı. Araştırma sonucuna göre nöronlar, REM uykusu sırasında da son derece hareketli.

Anadolu Ajansı 12.08.2015 - 18:41

Beyin hücrelerinin rüya evresindeki hareketliliği ilk kez kaydedildi

Nöronların, uyku sırasında da en az uyanıklık halindeki kadar aktif olduğu belirlendi

İsrail'deki Tel Aviv Üniversitesi'nden Dr. Yuval Nir, Amerikalı ve Fransız bilim insanlarıyla ortaklaşa yürüttükleri araştırmada 4 yıl boyunca epilepsi hastalarının beyinlerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla yapılan kayıtları incelediklerini söyledi.

Araştırma sırasında geçirdikleri nöbetleri izlemek için beyinlerinin farklı bölgelerine elektrotlar yerleştirilen hastalardan uyanıkken, bazı fotoğraflara bakmaları istendi.

Nir, "Fotoğrafları gördükten sadece 0,3 saniye sonra nöronlar, aşırı derecede aktif hale geliyor. Nöronlar, katılımcılar gözlerini kapatıp aynı fotoğrafı düşünmeye başladıklarında da hareketliliğini sürdürüyor. Aynı hareketlilik, uyku sırasında da kaydedildi. Özellikle REM uykusu sırasındaki göz hareketlerinden hemen sonra nöronlarda benzeri bir hareketlilik gözlemledik. Bu evre, uykunun rüya görülen evresi" diye konuştu.

Bu arada elektrotlar sayesinde hızlı göz hareketlerinin rüyadaki görüntülerin değişmesiyle bağlantılı olduğu da ortaya çıkarıldı.

BİR RÜYADAN DİĞERİNE GEÇERKEN BEYİNDEKİ HAREKETLİLİK DEĞİŞİYOR

Nöronlardaki hareketliliğin doğmamış bebekler ve görme yetisini kaybetmiş kişilerin de REM uykusu sırasında neden gözlerini hareket ettirdiklerinin açıklanmasına yardımcı olduğuna dikkati çeken Nir, "Bir rüyadan diğerine geçerken beyindeki hareketlilik değişiyor ve bu değişim, göz hareketleriyle aynı anda oluyor" dedi.

Nir, "İnsan beyninde neler olup bittiğini görmek, eşsiz bir fırsat. Araştırmaya gönüllü olarak katılan epilepsi hastalarına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Araştırma, "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...