Bilgisayar oyunlarında Alzheimer riski

Bilgisayar oyunu tutkunlarına kötü haber Kanada'ki Montreal Üniversitesi'nden geldi. Bilim insanları araştırmayla, bilgisayar oyunlarının Alzheimer hastalığı riskini artırabileceğini belirledi.

Anadolu Ajansı 20.05.2015 - 12:35

Bilgisayar oyunlarında Alzheimer riski

"Bilgisayar oyunu tutkunları ekrana odaklanırken beyindeki hipokampus bölgesinde gri maddenin azalmasında rol oynayan "caudate nucleus" alanını fazla kullanıyor."

Kanada'ki Montreal Üniversitesi bilim insanlarının ulaştığı bu sonuç; bilgisayar oyunlarının Alzheimer hastalığı riskini artırabileceği anlamına geliyor.  

Araştırmacılar, beynin hipokampus bölgesinde gri maddenin azalması ve bu bölgenin küçülmesinin Alzheimer başta olmak üzere birçok nörolojik ve psikolojik hastalıklara zemin hazırladığına dikkat çekti.

Çalışmada; ağaç ve dağların bulunduğu ekranda bazı nesnelerin bulunmasına yönelik bir oyun oynatılırken katılımcıların beyin görüntüleri ve göz hareketleri incelendi.

Araştırma sırasında oyun tutkunlarının nesneleri ararken "caudate nucleus" alanını, daha önce bilgisayar oyunu oynamayanlardan 2 kat fazla kullandığı görüldü.

BEYNİN ÖDÜL SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİRİYOR

Beyindeki ödül sistemi caudate nucleusun uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla da ilişkili olduğuna işaret eden bilim insanları, bu alan ne kadar fazla kullanılırsa Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskinin o kadar arttığını belirtti.

Araştırmanın sonuçları "Proceedings of the Royal Society B" dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan bazı araştırmalar, bilgisayar oyunlarının öğrenme ve problem çözme becerisini artırdığını öne sürse de bilim insanları oyunların beyni değiştirdiği konusunda hemfikir.

Sayfa Yükleniyor...