Steven Paul Jobs'un yakalandığı pankreas kanseri, normalde en riskli kanser türlerinden biri. Ancak Jobs, 7 yıl bu kanserle savaşmayı bildi.

Steve Jobs'ın 2004 yılında kanser olduğu açıklandıktan sonra tedaviye başlandı. Jobs, uzun süre modern tıp ile alternatif tıp tedavi yöntemleri arasında gidip gelerek tedavisini sürdürdü. Jobs'ta tespit edilen pankreas kanseri türünün ‘nöroendokrin' olarak bilinen bir tümörden kaynaklandığı, bu türde erken teşhis edilmesi halinde tedavi oranının oldukça yüksek olduğu da biliniyor.

Nedeni tam bilinmese de Jobs'tali tümör son iki yılda daha hızlı büyümeye başladı. Bu da Jobs'ın hızla kilo kaybetmesine yol açtı. Jobs'taki tümör artan hızla diğer dokulara bulaşmaya başlamıştı.

Farklı türlerde oran değişse de ortalama olarak pankras kanserinin tedaviye yanıt verme oranı pek çok kanser türüne kıyasla daha düşik. Ancak modern tıbbın geldiği nokta, yaşam süresini uzatma yolunda önemli kazanımlar sağlıyor. Pankreas hastalığının ortalama olarak 50'li yaşlarda ortaya çıktığı belirtiliyor.

Steven Paul Jobs