4 yaşından itibaren kilo almaya başladığını, yaşının ilerlemesiyle de daha hızla kilo aldığını belirten Elmalı, ''Fazla kilolarımdan dolayı askere gidemedim. Bana çürük raporu verdiler. Fazla kilolarımdan dolayı iş yaparken, uyurken, dolaşırken bayağı zorluk çekiyordum. Aşırı derecede yemek yiyordum" dedi.

Elmalı, 2007 yılında tedavi olmaya karar verdiğini belirterek, Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde biryıl önce yapılan ameliyatın ardından hızla kilo vererek 215 kilodan 100 kiloya düştüğünü, 1 yılda 115 kilo verdiğini anlattı, "Gayet iyiyim ve sağlıklıyım. Belirli periyotlarla kontrollerim devam ediyor" ifadesini kullandı. 

GOÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Ayhan Kayaoğlu ise ''Hastamıza iki kez mide balonu koyduk ve başarılı bir şekilde kilo verdi. Ancak balonu aldıktan sonraki en büyük problem olan geri kilo alma, hastamızın da başına geldi. Kirami'ye bir yıl önce mide katlama ameliyatı yaptık. Bir yılda 215 kilodan 100 kiloya düştü. Kilo kaybı, yaklaşık 1 yıl daha yavaşlayarak devam edecek. Hastamızın herhangi bir şikayeti yok ve yaşam kalitesinde ciddi bir düzelme oldu'' diye konuştu