"Bitkisel ilaçlar masum değil"

TEB Genel Sekreteri Özgür Özel, bitkisel ürünlerin tanıtımı ve satışıyla ilgili yöntemleri eleştirdi, ''Zararsız ve masum gibi gösterilmeye çalışılan ürünler halk sağlığını tehdit etmektedir'' dedi.

Anadolu Ajansı 18.01.2011 - 14:02

"Bitkisel ilaçlar masum değil"

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özel yaptığı yazılı açıklamada, bitkisel ilaçların, kontrolsüz bir biçimde satılmaya ve kullanılmaya devam ettiğini kaydetti.

''Parasını ödeyen herkesin rahatlıkla ulaşabildiği, kontrolsüz bir biçimde kullanılan ve devletin hiç bir kurumu tarafından satışı denetlenmeyen bitkisel ilaçlar, diğer bir deyişle 'Ölüm Kapsülleri'ndeki tehlike artarak devam ediyor'' ifadesini kullanan Özel, daha önce de nerede ve ne zaman patlayacağı belli olmayan birer ''sağlık mayınına'' benzettikleri bu ilaçların, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından kolaylıkla ruhsatlandırıldığını, gerçeğe dayanmayan bilgilerle reklamlarının yapıldığını, internette, aktarlarda ve çeşitli dükkânlarda satılabildiğini belirtti. Özel, şu noktalara dikkati çekti:

''Sibutramin, obezite tedavisinde kullanılan, ancak oluşturduğu ciddi riskler nedeniyle Avrupa İlaç Ajansı tarafından yıllardır takip edilen ve son bulgulara göre çeşitli kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu için birinci derecede takip altına alınan bir madde. Avrupa İlaç Ajansı, doktorların sibutramin içeren ilaçları reçetelememesini, eczacıların satmamasını ve hastaların bu ilaçları doktor ve eczacı gözetimi olmadan kesinlikle kullanmamasını öneriyor. Ancak, ülkemizde bu maddeyi içeren ilaçlar kontrolsüzce satıldığı için, her gün yeni bir acı haberle karşılaşıyoruz. Bitkisel kökenli olduğu için 'zararsız' ve 'masum' gibi gösterilmeye çalışılan bu ürünler halk sağlığını tehdit etmektedir.''

Her ilacın ayırt edilmeksizin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak, eczanelerden halka sunulması ve İlaç Takip Sistemi üzerinden satışının takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Özel, ilacın reklamının yapılmasını da eleştirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...