Boyu küçük, hayalleri büyük (Akondroplazi hastalığı nedir?)

Doğuştan akondroplazi hastalığı nedeniyle boy gelişimini tamamlayamayan 12 yaşındaki yüzücü Ülkü Aktaş, Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında birincilik hedefi için çalışıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2016 - 10:02

Boyu küçük, hayalleri büyük (Akondroplazi hastalığı nedir?)

Isparta'da yaşayan akondroplazi hastalığı nedeniyle boy gelişimini tamamlayamayan 12 yaşındaki yüzücü Ülkü Aktaş, Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında birincilik hedefi için mücadele ediyor. 

Halk arasında kalıtsal cücelik olarak bilinen akondroplazi hastalığı nedeniyle 110 santim boyundaki Aktaş, 5 yıl önce yüzme antrenörü İbrahim Kaç ile tanıştı.

Kent merkezindeki bir caddede ailesiyle gezerken antrenörünün gördüğü ve yüzme teklifinde bulunduğu Aktaş, ailesinin de desteğiyle bu teklife olumlu yanıt vererek, 2011 yılında yüzmeye başladı. Süreç içerisinde katıldığı yarışmalarda çeşitli dereceler elde eden Aktaş, en son katıldığı Sakarya'daki Türkiye Bedensel Engelliler Türkiye Şampiyonası'nda 100 metre sırtüstünde üçüncü oldu.

"HEDEFİM AVRUPA ŞAMPİYONU OLMAK"

Boy kısalığının kendisini hiçbir zaman üzmediğini ve yaşıtlarıyla aynı hayatı yaşamaya devam ettiğini belirten Aktaş, çok yoğun bir çalışma sürecinden geçtiğini söyledi.

Büyük hedefleri olduğunu söyleyen Aktaş, en çok istediği şeyin de Avrupa Şampiyonası'nda birincilik elde etmek olduğunu dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...