İlişkili Haberler

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son bir yılda bin 127 kişiye sarı humma teşhisi konulduğu, bin 119 vakanın ise uzmanlarca incelendiği belirtildi.

Salgında en fazla can kaybı Minas Gerais eyaletinde kaydedildi. 152 kişinin öldüğü eyalette 480 kişi sarı humma tedavisi görüyor.

Sao Paulo eyaletinde 134 kişi öldü, 453 kişiye sarı humma teşhisi konuldu. 63 kişinin yaşamını yitirdiği Rio de Janeiro eyaletinde de 187 onaylanmış sarı humma vakası bulunuyor.

Brezilya hükümeti, son iki yıldır devam eden salgın nedeniyle mart ayında tüm vatandaşların aşılanmasına karar vermişti.

200 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede tüm vatandaşların aşılanmasının, 2019 yılının nisan ayında tamamlanması bekleniyor.

SARI HUMMA HAKKINDA...

Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalık. Sarı humma virüsü, maymun, fare, kobay ve sivrisineklerde kolayca üreyen küçük bir RNA virüsü. Kanamalarla seyreden ve son derece öldürücü bir viral hastalığa neden olan virüs, ısı ve dezenfektanlara dayanıklı.

Vahşi yaşamın hüküm sürdüğü yerler ve ormanlık bölgelerde, maymunlar enfeksiyonun başlıca deposudur ve enfeksiyonun maymundan maymuna bulaşması sinekler aracılığıyla olur. Sivrisinekler, hem ormanlık alana giren insanları hem de maymunları enfekte ederek lokal salgınlara neden oluyor. 

Kentsel bölgelerdeki bulaşma sinekler yoluyla oluyor ve insanlar arasında yayılıyor. Yoğun kitlelerin yaşadığı yerlerde enfeksiyonun oluşması, büyük sarıhumma salgınlarına yol açıyor.