Bu gıdalarla gelen karın ağrısına dikkat

Çikolata, yumurta, kahve ve kızartma tüketiminden sonra gelişen karın ağrısını ciddiye almakta fayda var. Zira bu ağrılar safra kesesi taşına işaret edebilir.

Haberler - ntv.com.tr 05.01.2015 - 13:52

Bu gıdalarla gelen karın ağrısına dikkat

Sindirim sistemini en sık etkileyen problemlerden biri olan ve toplumda her 100 kişiden 10’unda görülen safra kesesi taşları sıklıkla belirti vermediği için genellikle başka bir sağlık sorunu için veya check-up sırasında çekilen karın ultrasonografisinde tesadüfen tespit ediliyor. Belirti verdiğinde ise en çok şiddetli karın ağrısı ile kendini gösteriyor.

Karın ağrısı genellikle kızartma gibi yağlı yiyecekler, yumurta, çikolata ve kahve tüketiminden sonra gelişiyor. Bunun nedeni ise bu tür besinlerin safra kesesinin kasılmasına yol açmaları. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Yavuz, safra kesesi taşlarının tedavide geç kalındığında ölümcül tablolar oluşturabileceğini belirterek, bu nedenle karın ağrısının asla ihmal edilmemesi gerektiği uyarısında bulunuyor!

KADINLARDA 2 KAT FAZLA GÖRÜLÜYOR!
Safra kesesi taşlarının gelişiminde yaş ve cinsiyet önemli. Kadınlarda özellikle 30 yaşından sonra erkeklere göre 2 kat daha fazla görülüyor. Bunun hamilelik, beslenme ve hormonal nedenlere bağlı olduğu düşünülüyor. Ayrıca şişmanlık, çeşitli ilaçlar, hormon tedavisi, beslenme şekli, iltihabi bağırsak hastalıkları, mide ameliyatı ve bazı kan hastalıkları da riski artırıyor.

Özellikle yemeklerden sonra başlayan karın ağrısı hastalık açısından uyarıcı oluyor.

Özellikle yemeklerden sonra başlayan karın ağrısı hastalık açısından uyarıcı oluyor.

ŞİDDETLİ AĞRININ NEDENİ OLABİLİR!
Safra taşının en tipik belirtisi, hastanın yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşüren ve ani başlayan şiddetli karın ağrısı. Ağrı karnın sağ üst veya orta bölümünde duyuluyor, sağ omuza ya da sırta yayılım gösteriyor, 2-3 saat içinde de kayboluyor. Bazen ağrıya bulantı da eşlik edebiliyor. Eğer bu durum uzayıp iltihabi süreç başlarsa o zaman ağrıya ateş de eşlik edebiliyor. Bazı hastalarda ise ağrı olmaksızın, sadece hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi yakınmalar görülüyor.

SAFRA TAŞINDAN KURTULMANIN YOLU
Safra kesesi taşından kurtulmanın tek çözümünün ameliyat olduğunu söyleyen Prof. Yavuz, safra kesesi taşlarında tedavinin gecikmesi durumunda oluşabilecek sorunları şöyle sıralıyor:
"Taşlar safra kesesinin çıkışını tıkayarak safra kesesi iltihabına ve buna bağlı olarak hayati risk oluşturabilen safra kesesinin delinmesi ve safra kesesi çevresinde abselere yol açabiliyor. Ayrıca safra kesesinden bağırsağa geçerek bağırsak tıkanıklığı gelişebiliyor. Bunların yanı sıra safra kesesindeki küçük taşların safra kanalına düşmesi ya da safra kanalında gelişen taşların kanalı tıkaması sonucu vücutta safranın birikmesiyle karakterize olan tıkanma sarılığı, pankreas bezinin iltihabı ya da safra kanallarının enfeksiyonu gibi ölümcül tablolar oluşturabiliyor.”

Tek port yöntemi, kesi izi olmaması, daha az ağrı, 12-24 saat içinde taburcu olma ve 4-5 günde normal hayata dönme avantajı sunuyor.


GÖBEK DELİĞİNDEN “İZSİZ” OPERASYON
Safra kesesi taşları günümüzde “tek port” yöntemiyle, ciltte iz bırakmadan tedavi edilebiliyor. Prof. Yavuz, ana prensibi laparaskopik operasyona dayanan tek port yönteminde göbekten uygulanan tek bir kesiyle safra kesesinin alınabildiğini belirtiyor. 

SAFRA KESESİ NE İŞE YARAR?
• Safra kesesi, karaciğerin alt bölümünde yer alan, uzunluğu 7-10 cm, kapasitesi 50 ml olan armut şeklinde bir kesedir.
• Safra kesesi, karaciğerde üretilen safrayı depolayıp, yoğunlaştırıyor ve gerektiği durumlarda onikiparmak bağırsağına gönderiyor.
• Safra sayesinde bağırsakta yağ sindirimi sağlanıyor. Safra özellikle yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K gibi vitaminlerin vücutta emilimine de yardım ediyor.

Sayfa Yükleniyor...