Bulgaristan da aşı kampanyası başlattı

Suriye'de çocuk felci vakalarına rastlanması üzerine Bulgaristan'daki Suriyeli sığınmacıları ve Roman mahallelerini kapsayacak aşı kampanyası başlatıldı.

Anadolu Ajansı 19.11.2013 - 17:01

Bulgaristan da aşı kampanyası başlattı

Avrupa'da uzun süredir görülmeyen halk arasında çocuk felci olarak bilinen polyomiyelit hastalığının Suriye'de ortaya çıkmasının ardından aşı kampanyaları hız kazandı. Dün Türkiye'nin 7 ilde aşı kampanyası başlatmasının ardından bugün de Bulgaristan aşı kampanyasına start verdi.  

Bulgaristan Ulusal Bulaşıcı ve Parazit Hastalıklar Merkezi Müdürü Doktor Todor Kantarciev, çocukları aşılı olmayan aileleri uyararak, Suriye’de çocuk felci vakaların rastlandığına dair bilgi alındığını anımsattı. Dr. Kantarciev, “Çocuklarına aşı yaptırmayan tüm velileri bir an önce aile doktorlarına başvurmaya çağırıyorum. Bu çağrımı da duymayan tanıdığınız tüm annelere iletin. Günümüzün medeni insanların mutlaka yaptırmaları gereken önemli aşıların arasında polyomiyelit aşısı da yer alıyor” diye konuştu.

Kampanya kapsamında ülkeye gelen Arap ve Afrikalı sığınmacıların çocuklarına da aşı yapılıyor.

Bulgaristan Devlet Sağlık Genel Müfettişi Dr. Angel Kunçev de Bulgaristan’daki riskli grupların arasında aşı kampanyasının yürütüldüğünü, ülkedeki tüm mülteci kamplarındaki çocuklara aşı yapıldığını belirtti. Kunçev, Suriyeli çocukların tümünün sınırı geçer geçmez aşı olduklarını duyurdu.

Bulgar sağlık yetkilileri, sağlık kültürünün daha düşük olan ülkedeki Roman mahallelerinde aşı yapacaklarını bildirdiler. Nüfusu 7,5 milyon olan ülkede 16 bin civarında çocuğun aşılı olmadığı tahmin ediliyor.

ÇOCUK FELCİ VAKALARI ENDİŞE YARATTI
Avrupa’da artık rastlanmayan çocuk felci konusunda Bulgaristan’da 2005'te Sliven şehrinde iki vakaya rastlanmış ve büyük bir panik yaşanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ekim sonunda yaptığı açıklamada, Suriye’nin Kuzeydoğusunda küçük yaştaki çocuklara yapılan 22 tahlilin 10’una polyomiyelit tanısı konulduğunu bildirmişti.

WHO Sözcüsü Oliver Rozenbauer, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında ayrıca Deir Al Zor şehrinde 12 çocuğun çocuk felci şüphesi ile tahlil edildiğini belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...