Burun estetiği yaptırırken bunlara dikkat

Dünyada ve Türkiye’de burun estetiği operasyonlarının son yıllarda oldukça arttığı görülüyor ve tahminler bu durumun önümüzdeki dönemlerde de hız kesmeden devam edeceği yönünde.

Haberler - ntv.com.tr 13.04.2017 - 09:31

Burun estetiği yaptırırken bunlara dikkat

Burun estetiği ameliyatı yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmeli? Bir burun doğal, aynı zamanda güzel ve iddialı olabilir mi? Hem rahat nefes alıp hem de estetik görünümlü bir buruna sahip olmak mümkün mü? Bu ve benzeri soruların yanıtları burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için oldukça önemli.

Burun estetiği hakkında merak edilen noktalara değinen KBB ve Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Belki de burun estetiğine ihtiyacınız yoktur” diyor.

Sağlıkta, insanın kendisini emanet edeceği kişiyi, yani hekimini nasıl seçeceğinin çok büyük önem taşıdığına vurgu yapan Kayabaşoğlu, tıp bilimlerinin, yoruma açık bilim dalları olduğunu söylüyor ve rinoplasti için doktor seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ipuçları veriyor:

“Farklı hekimlerin aynı konu üzerinde dahi farklı düşünceleri olabilir. Hasta kendi düşüncesine en yakın, kendisini en iyi anlayan hekim ile mutlu sona daha kolay ulaşabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bazen hastanın talep ettiği durumlar, gerçekçi özellikler taşımayabilir. Hasta için en doğru hekimin, hastayı her ne koşulda olursa olsun ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçeler ile ameliyatı reddederek hastayı burun estetiği ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceği göz önünde tutulmalıdır.”

ERKEKLER ESTETİK AMELİYATLARA İLGİ DUYUYOR

Genç ve güzel bir yüz, sadece kadınların değil, erkeklerin de ihtiyaç duyduğu değişimler arasında. Bu nedenle son dönemde erkeklerde burun estetiği ameliyatı taleplerinde artış olduğunu belirten Doç. Kayabaşoğlu, ‘’Erkeklerde burun ameliyatı, estetik görünüm açısından tercih edildiği gibi, nefes almak konusunda zorlanma gibi sağlık sorunlarını giderme amaçlı da uygulanmaktadır. Erkek ve kadın burun yapıları, estetik ve anatomik açıdan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkekler burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek hekimi seçerken, sonucun hekimin bilgi ve deneyimiyle doğru orantılı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalılar” diye konuşuyor.

GÜZEL AMA FONKSİYONSUZ MU, YOKSA NEFES ALAN MI?

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastaların mutlaka detaylı bir burun içi muayenesinden geçmesi gerektiğinin altını çizen Uzman, bunun neden önemli olduğunu ise şöyle açıklıyor:

“Burun içi kıkırdak ve kemiklerdeki eğrilikler, nefes almakta zorlanmanın en önemli nedenlerinin başında geliyor. Ancak sorun sadece basit bir eğrilikten kaynaklanmayabilir. Bu noktada detaylı şekilde burun içi endoskopik muayenesinin yapılması, hatta gerektiği durumlarda tomografi çekilmesi çok önemli bilgiler verecektir. Ayrıca burun etlerinin durumu, alerjik hastalık varlığı sinüzit ya da polip gibi başka sağlık sorunlarının varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Dolayısıyla hastaların burun ameliyatı öncesinde mutlaka bir KBB uzmanına muayene olması gerekir. Aksi durumda burundan ameliyat sonrasında daha iyi hava almayı sağlamak mümkün olmayabilir. Çok sık rastladığımız dışarıdan güzel görünen ancak fonksiyon görmeyen burunların nedeni de budur. Sadece burun içi kıkırdak ya da kemiklerin düzeltilmesi ile nefes alma zorluğu giderilemeyebilir.”

Sayfa Yükleniyor...