Sık rastlanan burun kanamasına yönelik halk arasında yanlış bilgiler bulunduğunu belirten Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Opr. Dr. Funda Tümkaya, burun kanamasının kan kanseri, yüksek tansiyon gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini, çoğu vakada ise beyin kanaması riskini azaltması nedeniyle hayat kurtarıcı olduğunu söyledi.

Kanamalarda 5-10 dakikayı geçmeyen durumlarda korkulacak bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Tümkaya, kanama sırasında yapılacak müdahaleye ilişkin ise, “Hastayı dik oturtmaya çalışılalı ve solunum yolu açık tutulmalı. Hastanın öne eğilmesi kanamanın artmasına, başını arkaya atması da kanın geniz yoluyla boğaza dolmasına sebep olur. Kanama sırasında hastanın dik oturarak başının dik tutulması ve burna dışarıdan baskı yapılması, elle kıkırdak bölgesinden bastırılması gerekir'' bilgisini verdi.

Tümkaya, burun kanamasının tek ya da çift taraflı olmasının çok önemli olduğunu dile getirerek, çocuk hastalarda kanama tek taraflıysa ve burun tıkanıklığıyla beraber enfekte burun akıntısı olması durumunda yabancı cisim girmesinden şüphe edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.