NTV

Burunla çenenin çarpıcı ilişkisi

Sağlık

Burun ve çene ucu estetiği arasındaki ilişkinin, estetik yüz hatlarının belirlenmesinde etkili olduğu bilimsel bir araştırmayla ortaya konuldu.

Amerikan tıp dergisi JAMA Facial Plastic Surgery’de yayımlanan, Yale Üniversitesi ve Verona Üniversitesi’nin 11 yıl süren ortak bilimsel araştırması, burun ve çene estetiğinin birlikte yapılabilirliğini gösterdi.

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapan Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, “Kadın ve erkek ayrımı olmadan yapılan bu çalışmada, estetik yüz hatları için burun ve çene ucunun ahengi ortaya konuluyor. Burun estetiği ve çene ucu estetiğinin aynı anda yapıldığı takdirde ortaya çıkan sonuçların daha tatmin edici olduğu belirtiliyor. Burun ile birlikte çene ucuna yapılacak müdahalenin, yüzün uzun vadeli estetik görünümünü maksimum düzeye çıkardığı belirlendi” dedi.

90 HASTADA ÇİFT OPERASYON MEMNUNİYETİ
Burun estetiği tek başına yapıldığında, çene ucundaki küçüklük, geride kalma gibi sorunlara müdahale edilmediğinde hastayı tatmin etmeyen sonuçların ortaya çıkabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Türkaslan, “Araştırmada, 2002 ve 2004 yılları arasında burun ve çene ameliyatları aynı anda yapılan 90 hasta 2013 yılına kadar takip edildi ve geriye dönük analizleri yapıldı. 90 hastanın yüzde 52’sinde burun estetiğiyle birlikte çene büyütme operasyonu, yüzde 48’inde de çene küçültme operasyonu yapıldı. Çene estetiği vücuttan alınan yağ enjeksiyonu ve silikon implantlar ile gerçekleştirildi. Sonuçların yüzün estetik oranlarını uzun vadede ve pozitif yönde belirlediği saptandı. 90 hastanın da aynı anda yapılan iki ameliyatın sonuçlarından memnun kaldığı gözlendi” ifadesini kullandı.

KADIN BURNU VE ÇENE UCU İLİŞKİSİ NASIL OLMALI?
Kadın burnunu belirleyen önemli faktörün üst dudak ile burun ucu arasındaki açı olduğunu söyleyen Türkaslan, “Bu açı 95 ile 115 arasında olmalıdır. 95’in altındaki burun ucu erkeksi bir burun görünümü alır. Hafif aşağı kavisli ve doğru açıya sahip burun ucuna sahip kadın için ideal çene yapısı ise küçük boyutta yumuşak hatlara sahip olmalı. Çene ön plana çıkmamalı ve dikkat çekmemeli. Büyük, öne doğru çıkık, ucu geniş çene kadınsı burun ve yüz hatlarıyla uyumsuzdur. Erkeksi bir ifadeye yol açar. Ayrıca ideal burun ucu ve çene ucu arasındaki ilişkide dudaklar, burun ucu ve çene arasında hayali bir düz çizginin arkasında kalmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

ERKEKLERDE İDEAL BURUN VE ÇENE UCU İLİŞKİSİ
Erkeklerde burun sırtının hafif düz ya da yüksek olmasının tercih edildiğini, burun ucunun dudak ile yaptığı açının 90-95 derece arasında olması gerektiğini aktaran Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, “Erkeksi burunla uyumlu çene yapısı hafif öne doğru çıkık, biraz keskin hatlara, ucu geniş forma sahip olmalı. Çene yapısı güçlü bir erkeklik algısının oluşmasında belirleyicidir. Erkeklerde ideal burun yapısıyla birlikte yüz ifadesinde anahtar rol oynar. Burun ne kadar erkeksi hatlara sahip olsa da, küçük çene yapısı yüzdeki ifadeye feminenleştirir. Diğer yandan erkek yüzünde ideal burun ve çene ucu arasındaki hayali düz hattın, dudakların kadınlarınkine göre biraz daha ilerisinde olması gerekir” diye konuştu.