İlişkili Haberler

Ultraviyole ışınları ilkbahar aylarında da cilt sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle güneşten korunmaya baharda da dikkat edilmesi gerekiyor.

Uyarı, Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Zerrin Öğretmen'e ait. Öğretmen, güneşten yansıyan ışınların insan vücudu üzerinde yılın her döneminde olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

GÜNEŞ IŞINLARININ OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNUN

Güneşten kaynaklanan ultraviyole A ışınlarının yıl boyu mevcut olduğunu ve bunun camdan geçme özelliği bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Öğretmen, "Ultraviyole A ışınları, pencere kenarında oturan kişileri bile etkileyebilmektedir. Ultraviyole B ışınları ise genellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Bu yüzden ilkbahardan itibaren bu güzel güneşli günlerde ultraviyole B'nin de etkisinde kalırız. Ultraviyole A ve B ışınları kanserojendir. Aynı zamanda A'nın leke yapıcı özelliği vardır. Bu yüzden güneşten korunmaya her zaman dikkat etmeliyiz. Bulutlu günlerde güneşin olmadığını düşünmek doğru değildir. Bulutlu günlerde de etrafımız aydınlıksa, etrafı ışık yakmadan görebiliyorsak güneş ışınları yeryüzüne ulaşıyor ve bize leke yapma kudretine sahip demektir. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekir. Bahar aylarında A'nın üzerine B'nin zararlı etkileri eklenmeye başlar" diye konuştu.

Uzmanlar, güneşten koruyucu ürünlerin bahar aylarında da kullanımsanı öneriyor.
Uzmanlar, güneşten koruyucu ürünlerin bahar aylarında da kullanımsanı öneriyor.

Güneş ışınlarının birçok yararının yanı sıra zararlarının da bulunduğunu vurgulayan Zerrin Öğretmen, cilt lekesi ve cilt kanseri oluşumuna yol açmasının ışınların olumsuz etkilerinin başında geldiğini anlattı.