Çocuğa ‘acıtmayacak’ demeyin

Uzmanlar, çocuğun ilk diş hekimi ziyareti için aileleri uyarıyor: ‘Acıtmayacak’ derseniz, aklına ağrı hissini getirirsiniz. Ödül sözü vermeniz, zor bir şeyle karşılaşacağı hissine yol açar.

24.01.2012 - 09:48

Çocuğa ‘acıtmayacak’ demeyin

Pedodonti Uzmanı Doç. Dr. Şule Kavaloğlu Çıldır, ağız-diş bakımının çocukluk çağında başlamasının, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli rol oynadığını söylüyor.

Çocukların ilk diş hekimi ziyareti hakkında ailelere tavsiyelerde bulunan Doç. Çıldır, “Çocuğa acıtmayacak derseniz çocuğun aklına ağrı hissini getirmiş olursunuz. Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuk, hekimini dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle üstesinden gelsin. Ayrıca çocuğunuzu diş hekimine götürürken kendi endişelerinizden dolayı muayene sonrası için oyuncak, dondurma veya benzeri ödüller için söz vermeniz, onun farklı ve zor bir şeyle karşı karşıya olduğunu hissetmesine neden olur. Çocuğunuzun sizin korku ve endişelerinizi hissetmeden diş hekimine gelmesini sağlamalısınız” diyor.

İHMAL EDİLEN ÇÜRÜKLER İLERİDE SORUN YARATIYOR
Araştırmalar, çürük sıklığının 7-12 yaş arası çocuklarda yüzde 90’lara ulaştığını gösteriyor. Doç. Dr. Çıldır, “Bu nedenle çocuğun gelecekteki hem ağız ve diş hem de genel sağlığını koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması gerekiyor. Erken yaşta travma veya çürük nedeniyle dişini kaybeden çocukların ileride diş dizilerinde oluşabilecek çapraşıklıkları önlemede pedodonti önemli bir yer tutuyor” diye konuşuyor.

Pedodontistler, sadece mevcut olan diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini gerçekleştirmekle kalmıyor, çürük risk tayini yaparak yeni çürük oluşumunu engellemek amacıyla çocuğa özel, uygulamalar da sunuyor.

“Burada önemli olan çocuğun kendi diş yapısı, tükürük yapısı ve beslenme alışkanlıklarına uygun olan çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması ve düzenli kontrollerin yapılmasıdır” diyen Doç. Dr. Şule Kavaloğlu Çıldır, küçük yaşta başlanan kişiye özel diş bakımının, diş hekimi korkusunu önlemede de etkili olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...