Çocuklarda baharla birlikte artıyor

Orta kulak iltihabı, çocukluklarda sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarından biri. Bahar aylarında artan hastalık, tedavi edilmediği ve uzun sürdüğü takdirde işitme kaybına yol açabilir.

29.04.2011 - 09:27

Çocuklarda baharla birlikte artıyor

İstatistikler, 3 yaşına kadar olan çocukların üçte ikisinin en az bir kez orta kulak iltihabı geçirdiğini gösteriyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, eğer bir çocuk, ilk altı ayda orta kulak iltihabı geçirdiyse, ailenin sonraki dönemlerde daha dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Prof. Dr. Yetişer şöyle devam ediyor:

“Çocuklardaki östaki borusunun kısa olması ve iyi çalışmaması nedeniyle genizdeki mikroplar orta kulağa daha kolay ulaşır. Ayrıca çocukların yatarak beslenmeleri bazı gıda maddelerinin orta kulağa ulaşmasını kolaylaştırır ve iltihaba neden olur. Bir diğer etken ise üst solunum yolu enfeksiyonları, gıda ve bahar alerjileridir. Bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de orta kulak iltihabının sadece ilk altı ayın değil, daha ileriki yaşların da problemi olduğu. Ayrıca anaokuluna ve kreşe giden, anne ve babası sigara içen ve bu nedenle pasif içici durumunda olan çocuklarda orta kulak enfeksiyonları daha fazla görülür.”

NASIL ANLAŞILIR?
Çocuk sürekli kulaklarını çekiştiriyor ve kaşıyorsa; huzursuzluğu varsa, bunların yanında iştah azalması ve uykusunda düzensizlik gözleniyorsa, işitme güçlüğü, kulak akıntısı ve ateşi varsa, orta kulak iltihabından şüphelenilmesi gerekir. İltihabın uzun süre kalması durumunda çocuklarda denge bozuklukları, sık sık düşme, sakarlık, yürümede ve konuşmada gecikme ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun iç kulağa yapacağı etkilerle, baş dönmesi ve kulak çınlaması da oluşabilir.

ÖNEMSENMESİ GEREKİR
Orta kulağın, konum olarak yüz sinirine, beyne, işitme ve denge organına son derece yakın olduğunu belirten Prof. Dr. Yetişer, iltihabın diğer organlara da sıçramasının söz konusu olduğunu söylüyor:

“Enfeksiyon sayısıyla birlikte risk de artar. Senede bir kez enfeksiyon geçiren bir çocuğun bu risklerle karşılaşma oranıyla, senede 10 kez enfeksiyon geçiren bir çocuğun risk oranı arasında 10 kat fark bulunur. Orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda, o anda alınan mikrobun direncine ve çocuğun bağışıklık sisteminin durumuna göre hastalığın seyri hafif de olabilir. İltihapların yüzde 70’i hiçbir müdahale olmadan kendiliğinden geçer. Bakterilerin yol açtığı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. İleri evrede ise ancak ameliyat tedavisiyle çözüme ulaşılır. Çocuklardaki orta kulak iltihabı etkili şekilde tedavi edilirse, sorun büyümeden çözülür ve meydana gelebilecek işitme kaybı önlenir. Bu nedenle orta kulak iltihabının belirtilerini tanımak ve gerekli tedaviyi uygulamak büyük önem taşır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...