Çocukları bahar rehavetinden korumak için...

21.04.2009 - 12:38

Çocukları bahar rehavetinden korumak için...

Bahar mevsiminde sürekli değişen hava koşulları, insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor, havadaki negatif elektronların artması, insanlarda değişik ruh hallerine neden oluyor.

“Bahar mevsiminde kendimizi çoğu zaman daha sıkıntılı, halsiz, yorgun ve bitkin hissederiz. Kas, omuz, sırt ve boyun ağrıları artmakta, yorgunlukla birlikte; konsantrasyon bozukluğu, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozuklukları görülebilir” diyen Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Yeşim Çelik, bu şikayetlerin çocuklarda da görüldüğünü ve bunun okul başarısını etkilediğini söyleyerek anne babalara şu önerilerde bulundu:

YORGUNLUK  İÇİN VİTAMİN C
Sebze ve meyveler  C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu nedenle çocukların taze sebze ve meyve tüketmelerini sağlamak gerekmektedir. Ara öğünlerde çocuklara; şekerleme, pasta, bisküvi yerine taze meyveler, ana öğünlerde de salata yedirilmelidir .

BEYİN PERFORMANSI İÇİN KAHVALTIYI ATLAMAYIN
Sıvı alımının artırılmasına özen gösterin. Ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesi gereken sıvılardır. Gazlı, şekerli içecekler, hazır yoğunlaştırılmış şekerli meyve suları, gazozlar mümkün olduğunca az sıklıkta tüketilmelidir. Çocuklar için en sağlıklı içecek sudur. Gazlı ve şekerli içecekler yerine çocukların bol bol su içmeleri sağlanmalıdır.

BEYAZ EKMEK YERİNE ÇAVDAR EKMEĞİ
Her yaşta olduğu gibi ekmek tüketimi çocukluk çağından itibaren dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih edilmelidir.

GEÇ VAKİTTE YENEN MAKARNA VE PİLAV TEMBELLEŞTİRİR
“Nasıl olsa daha çocuk istediği saatte istediğini yesin” diye kesinlikle düşünmeyin. Çocukların da diğer yetişkinler gibi geç saatlerde ağır ve yağlı yemek yememesine özen gösterilmelidir. Geç saatlerde karnı acıkan çocuğa hafif besinler verilmelidir. Özellikle fazla yağlı karbonhidratlar tüketmek (pilav, makarna, pasta, börek vs.) çocuklardaki uyuşukluk halini artırır. Çocuğunuzu giderek tembelleşebilir. Bu yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalıdır. Tüketiliyorsa da akşam saatlerine bırakılmamalıdır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...