Corona virüsü Kuveyt'e sıçradı

Kuveyt'te, 2 kişide ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsünün tespit edildiği bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.11.2013 - 11:41

Corona virüsü Kuveyt'e sıçradı

Kuveyt Bakanlığı Epidemiyoloji Birimi Başkanı Musab Salih, Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'da yer alan açıklamasında, biri 47 yaşında, diğeri de yurtdışından giriş yapan 52 yaşındaki 2 Kuveyt vatandaşında corona virüsü tespit edildiğini belirtti.

Salih, iki vakanın birbiriyle bağlantısının bulunmadığını belirterek, bakanlık olarak şeffaflık ilkesi gereği hastalıkla ilgili herhangi bir gelişmeden vatandaşların ilk elden bilgilendirileceğini ifade etti.

Körfez ülkelerinde şu ana kadar 18 vakanın tespit edildiği corona virüsüne, yalnızca Bahreyn'de rastlanmadı.

Eylül 2012'den bu yana 127'si Suudi Arabistan, 8'i Katar, 6'sı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 3'ü Tunus, 2'si Ürdün ve biri Umman'da olmak üzere dünya genelinde corona ile ilgili 157 vakaya rastlanmıştı.

Corona virüsü, Ortadoğu ülkelerinin yanısıra İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkelerinde de görüldü. Hastalık nedeniyle 53'ü Suudi Arabistan'da olmak üzere şu ana kadar dünya genelinde 63 kişi hayatını kaybetti.

AKCİĞERLERİ VE BÖBREKLERİ ETKİLİYOR
2003 yılında daha çok Asya kıtasında görülen kısa süreli SARS salgınında, 800'den fazla kişi ölmüştü.

Corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği kaydediliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...