Corona virüsün yeni bir formu görüldü (DSÖ'den açıklama)

İngiltere'de corona virüsün farklı bir formuna rastlandı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, İngiltere'de son birkaç günde yeni corona virüs formuna yakalanmış binden fazla vaka kaydedildiğini söyledi.

Haberler - Reuters - Anadolu Ajansı 15.12.2020 - 02:50 | Son Güncelleme : 15.12.2020 - 02:55

Corona virüsün yeni bir formu görüldü (DSÖ'den açıklama)

İngiltere'de yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha hızlı yayılmasını sağlayacak şekilde mutasyona uğradığı tespit edilirken, artan vakalar karşısında başkent Londra'da en sıkı önlemlerinin uygulanacağı bildirildi. 

Bakanı Matt Hancock, parlamentoda yaptığı açıklamada, geçen hafta piyasaya sürülen aşının faydalarının görülmesinin zaman alacağını ve sebat edilmesi gerektiğini söyledi.

Londra'nın yanı sıra İngiltere'nin doğusu ve güneydoğusunda vaka sayısında "keskin" bir artış olduğunu kaydeden Hancock, virüsün mutasyona uğradığını ve bu yeni türle binden fazla kişinin enfekte olduğunu belirlediklerini açıkladı. 

Bu türle beraber vaka sayısının hızla arttığını ve Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) bilgilendirdiklerini aktaran Hancock, bu türün diğer türlerden daha ciddi hastalığa yol açma ihtimalinin düşük olduğunu vurguladı.

NE KADAR ETKİLİ OLDUĞU HENÜZ BİLİNMİYOR

Londra ile Essex ve Hertfordshire'ın bazı bölgelerinin çarşamba günü 00.01'den itibaren en sıkı önlemlerin yer aldığı 3. kademeye geçeceğini açıklayan Hancock, bu yerlerde görülen artışta yeni türün ne kadar etkili olduğunu henüz bilmediklerini ifade etti.  

Virüsün sadece gençler değil 60 yaş üstündekiler arasında da yayıldığına dikkati çeken Hancock, "Gidişatı değiştirmek için şimdi harekete geçmeliyiz çünkü boşa harcayacak bir an yok" dedi. 

DSÖ'DEN AÇIKLAMA
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'nin bazı bölgelerinde tespit edilen yeni tip corona virüsün (Covid-19) yeni türünün (varyant), virüsün mevcut türlerinden farklı davrandığına dair bir kanıt olmadığını bildirdi.

İngiltere'nin güneydoğusunda "Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni bir türünün" bulunduğu haberlerine ilişkin DSÖ'den açıklama geldi.

Örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin soruyu cevaplayan DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, "İngiltere'de bin kişide bildirilen bu genetik varyantın farkındayız" dedi

İngiltere'de uzmanların yeni türü incelediğini belirten Ryan, "(Covid19'un) Pek çok varyantını gördük. Bu virüs, zamanla gelişiyor ve değişiyor" ifadesini kullandı.

Ryan, pozitif çıkan numunelerdeki sekans analizlerinin açıklanması için İngiltere'ye çağrıda bulunarak, bunun Kovid-19'un daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağına işaret etti.

"DEĞERLENDİRMELERİMİZ DEVAM EDECEK"

Aynı soruya ilişkin İngiltere'deki yetkililerden aldığı son dakika bilgisini paylaşan DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove ise "Şimdiye kadar bu varyantın farklı davrandığına dair bir kanıt yok ama elbette, bunu doğru bir şekilde değerlendirmek için temkinli davranıyoruz" dedi.

Kerkhove, uzmanların, Covid-19'un tüm türlerinde olduğu gibi, yeni tespit edilen türde de nötralize edici antikorların gelişiminde herhangi bir değişiklik olup olmadığına baktığını belirtti.

CORONA VİRÜSE KARŞI HÜCRESEL BAĞIŞIKLIK MÜMKÜN MÜ?

Sayfa Yükleniyor...