Covid-19'da yeni varyant alarmı | DSÖ'den kritik uyarı

Dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsün ortaya çıkan yeni varyantları endişe yarattı. Son olarak İngiltere ve ABD'de görülen ERİS isimli yeni varyant salgının yeniden başlayacağı korkularına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin devam ettiği uyarısında bulundu.

Covid-19'da yeni varyant alarmı | DSÖ'den kritik uyarı

3 yılı aşkın süredir corona virüs ile mücadele eden dünya, şimdi de Omicron alt varyantı Eris için alarma geçmiş durumda. Son olarak İngiltere ve ABD'de görülen Eris'in (EG.5.1) İngiltere'de her 7 vakadan birini, ABD'de ise yüzde 17'sini oluşturduğu açıklandı.

Durumu yakından izlediklerini açıklayan Dünya Örgütü () Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin de devam ettiği uyarısında bulundu.

"KÜRESEL TEHDİT OLARAK DEVAM EDİYOR"

Ghebreyesus, DSÖ'nün haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, 3 ay önce Covid-19'un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini ancak küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ettiğini duyurduğunu hatırlattı.

O tarihten itibaren küresel olarak bildirilen Covid-19 vakaları ve ölümlerde yaşanan düşüşün sürdüğünü kaydeden Ghebreyesus, DSÖ'ye veri bildiren ülke sayısında da azalış olduğunu belirtti.

Ghebreyesus, "Bu durum, diğer ülkelerde ölümlerin veya hastaneye yatışların olmadığı anlamına gelmiyor, onları DSÖ'ye bildirmedikleri anlamına geliyor. Aşılama, enfeksiyon veya her ikisine karşı artan toplum bağışıklığı ve daha iyi klinik bakım ile erken teşhis sayesinde ciddi hastalık ve ölüm riski bir yıl öncesine göre çok daha düşük durumda. Bu ilerlemelere rağmen DSÖ, Covid-19'un küresel halk sağlığı üzerindeki riskini yüksek olarak değerlendirmeyi sürdürüyor." dedi.

Covid-19'da yeni varyant alarmı | DSÖ'den kritik uyarı - 1

"VİRÜS TÜM DÜNYADA DOLAŞMAYA VE ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR"

Virüsün tüm ülkelerde dolaşmaya, öldürmeye ve değişmeye devam ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, " bugün bir risk değerlendirmesi yayınladığımız EG.5 varyantı (Eris) da dahil olmak üzere çeşitli değişkenleri takip ediyor. Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor." diye konuştu.

"ÜLKELER ULUSAL COVİD PROGRAMLARINI GÜNCELLEMELİ"

Ghebreyesus, DSÖ Acil Durum Komitesi'nin tavsiyesi üzerine ülkelere Covid-19 ile mücadele konusunda önerilerde bulunurken, tüm ülkeleri, daha uzun vadeli sürdürülebilir yönetimine geçmek için ulusal Covid-19 programlarını güncellemesi gerektiğini kaydetti.

Virüsteki değişimlerin yanı sıra hastalık şiddeti ve nüfus bağışıklığındaki eğilimleri tespit etmek için ülkelere Covid-19 ile ilgili gözetimi sürdürme çağrısında da bulunan Ghebreyesus, tüm ülkelerin Covid-19 verilerini DSÖ'ye veya açık kaynaklara bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Özellikle riskli gruplarda yer alan kişiler için Kovid-19 aşısının sunulmaya devam edilmesi gerektiğinin de altını çizen Ghebreyesus, "Bu tavsiyelerin uygulanması sadece Kovid-19'a karşı korunmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda ülkelerin diğer hastalıkları önlemesine ve bunlarla mücadelesine de yardımcı olacaktır. Geleceği tahmin edemeyiz ama ona hazırlanabiliriz." diye konuştu.

Covid-19'da yeni varyant alarmı | DSÖ'den kritik uyarı - 2

ERİS VARYANTINA İLİŞKİN RAPOR YAYIMLANDI

, Eris varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımladı.

Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı.

Mevcut kanıtlara dayanarak, Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirildi.

Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...