Dalarken kulağınızdan olmayın

Yaz aylarında su altı sporlarına ilgi artıyor, ancak dikkat edilmemesi durumunda özellikle dalış, ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 13:48

Dalarken kulağınızdan olmayın

Su sporları arasında dalışın çok sevildiğini belirten Kulak burun boğaz uzmanı Dr. Murat Dutipek, ancak günlük hayatta nefes alma problemi yaşayanlar, burunda kemik eğriliği, burun içi etlerde şişme, kronik sinüzit, kronik akıntılı kulak hastalığı olan kişilerin kesinlikle bu sporu yapmamaları gerektiğini vurguladı.

Dalma işlemi sırasında burundaki östaki borularının basınç altında kaldığını ifade eden Dutipek, şöyle konuştu:

''Bunlar, içleri kıkırdak dışı yumuşak, damaktaki kaslara yapışık, orta kulak ile geniz boşluğunu birbirine bağlayan kanallardır. Östaki boruları herhangi bir nedenden iyi çalışmıyorsa hastanın kulağında 'barotravma' denilen ani basınç farkına bağlı çeşitli hasarlar oluşabilir. Barotravma sırasındaki değişiklikler eğer östaki borusu herhangi bir nedenden dolayı çalışmıyorsa kulak zarı, orta kulak, işitme kemiçikleri, ve hatta iç kulak etkilenebilir.''

AZALAN HAVA ORTA KULAKTA ÇÖKME YAPAR
Dalış sonrası yükselme sırasında ortaya çıkan basıncın, östaki borusunun geniz tarafındaki deliğinde ödeme ve şişliğe neden olduğunu dile getiren Dutipek, bu şişliğin deliğin bulunduğu bölgede daha büyük bir darlık oluşturduğunu anlattı.

Bu artan darlığın orta kulağa daha az hava girmesinde neden olduğunu belirten Dutipek, orta kulakta azalan hava basıncının kulak zarında çökmeye, eğer orta kulak ile dış ortam arasındaki fark çok fazlaysa kulak zarında yırtılmalara ve orta kulak mukozasında enflamasyonuna (şişmeye) neden olduğunu bildirdi.

Kulak zarındaki gerilmenin şiddetli bir kulak ağrısı şeklinde kendini hissettirdiğini ifade eden Dutipek, hastaların kulak ağrısıyla birlikte işitme kaybı ve çınlama da hissedebildiklerini söyledi.

Duipek, bazen hastalığın ''Mastoid kavite'' denilen orta kulağa açılan kulak arkasında yerleşmiş sert ve bal peteği görünümlü kemikten oluşan yapıya yerleşebildiklerini, bu durumun daha ilerde zaman zaman orta kulak enfeksiyonları ile seyrettiğini ve çoğunlukla da işitme kaybının olduğu bir hale dönebildiğine dikkati çekti.

KULAKTAKİ BASINÇ DEĞİŞİKLİĞİ VURGUNA NEDEN OLABİLİR
Özellikle dalış yaparken veya uçak yolculuklarında östaki borusunun çok iyi çalışmasının, bu tip bir rahatsızlığın oluşmaması için önemli olduğunu ifade eden Dutipek, şunları kaydetti:

''Kulakta oluşan zararlar bu kadarla da bitmeyebilir. Orta kulağı iç kulaktan ayıran ve sesin iletilebilmesi için önemli olan çok küçük iki pencere vardır. Bu pencereler üzerinde ince bir zarla kaplı olup bu zarın basınç farklarıyla gerilme veya çekilmelerinde de bazı sorunlar oluşabilir. Basınç değişiklikleri bu küçük zarların yırtılmasına ya da basınç altında kalması sonucu iç kulaktaki 'salyangoz' dediğimiz yapının içerisinde işitme sinirleri ile çok yakın ilişkili daha ince zarların yırtılarak tam sağırlığa neden olabilir. Eğer bu durum denizde belli bir derinlikte bulunan dalgıçta oluşursa o kişi hızla su yüzüne çıkmak isteyeceğinden vurgun yiyebilir.''

Sayfa Yükleniyor...