Havaların ısınmasıyla birlikte birçok kadını selülit endişesi sardı. Doğru beslenme ve düzenli egzersizle kontrol altına alınabilen selülitle etkin mücadele için uzman yardımı alınması öneriliyor. Selülitin sadece estetik görünümü değil sağlığı da olumsuz etkilediğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal selülitin, cilt ve cilt altı dokulardaki kan ve lenfatik dolaşımın bozulması; bağ dokularının cildi aşağı doğru çekip portakal kabuğu görüntüsüne yol açan çökmelere neden olması, yağın cilde doğru fıtıklaşması ve ciltte bu çekme ve itmeye bağlı olarak incelmeler sonucu oluştuğunu söyledi.

Dr. Ulusal’ın verdiği bilgiye göre, genetik yatkınlık, östrojen hormonu artışı, gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz, bölgesel dolaşım bozukluğu yaptığı için dar elbiseler ve korse kullanımı, kalorili ve kafeinden zengin beslenme, alkol ve sigara kullanımı, hareketsiz yaşam selülitin başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

SELÜLİTİ ÖNLEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT
Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, selüliti önlemek için alınabilecek tedbirlere değindi, tedavi seçenekleri hakkında ise şu bilgileri verdi:
"1.Doğru beslenin: Şeker, tuz, un ve yağ tüketimi minimuma indirilmelidir. Çay, kahve, çikolata gibi kafeinden zengin gıdalar fazla miktarda tüketilmemelidir. Sebze, meyve ve lifli gıdalar daha fazla yenmelidir. Sigara, damarlarda daralmaya yol açarak bölgesel kan akımını azalttığından, zaten dolaşımı bozuk olan selülitli bölgenin kan akımının daha da azalmasına yol açabilmektedir.

2. Masaj yaptırın: Lenf drenajının yönü boyunca aşağıdan yukarıya doğru iki elle yumuşak bir şekilde masaj yapılmalıdır. Normal duş sonrası selülit olan bölgelere birkaç dakikalık soğuk su uygulaması ya da yine aynı bölgelere 5 dakika ara ile birkaç dakikalık buz uygulaması kan dolaşımını hızlandırarak olumlu yönde etki gösterdiği bilinmektedir.

3. Düzenli egzersiz yapın: Tempolu yürüyüşler, bisiklete binmek, yüzmek tedavide oldukça önemlidir.

4.Antiselülit kremleri işe yarayabilir: Doğrudan doğruya yağ hücrelerini harekete geçiren ve hücrelerin içini boşaltmayı sağlayan antiselülit kremleri özellikle erken evre selülit tedavisinde faydalı olabilmektedir.

5. Bol su için: Metabolizmanın hızlanması ve zararlı maddelerin vücuttan atılması için günde 2 litre su içmek gerekmektedir.

6.Selülitinizin derecesine göre en uygun tedaviyi seçin: Medikal tedavide selülit giderici kremler, radyofrekans, ultrason, karboksiterapi, vakum terapi, elektroterapi, pressoterapi, yağ dokusu arasındaki fibröz bantları yıkan lazer tedavileri ve artan yağ dokusunu eriten, dolaşımı düzenleyen mezoterapi gibi tedaviler tek başlarına ya da kombine olarak kullanılabilmektedir.

TEDAVİYİ GÜZELLİK UZMANI DEĞİL DERMATOLOG YAPMALI
Selülit tedavisinde cihaz ile tedavi olması gereken hastalar merkez seçerken mutlaka dermatolog gözetiminde bir yer olmasına ve de mezoterapi ya da lazer gibi işlemlerin mutlaka dermatolog tarafından bizzat yapılmasına dikkat etmelidir. Kullanılan cihazlarda FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı bulunması önemli bir noktadır. Bu onay hastanın etkili, aynı zamanda güvenilir bir cihaz ile tedavi edildiğinin garantisini sunabilmektedir."