“Devlet hastanelerinde eczacı yok”

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde yapılan değişikliği yararlı bulduklarını belirtti,''Ancak, özel hastaneler için yönetmelik çıkaran Bakanlığımız, kendi devlet hastaneleri için aynı titizliği göstermiyor'' dedi.

27.09.2010 - 12:35

“Devlet hastanelerinde eczacı yok”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Saydan, söz konusu yönetmeliğin 23 Eylül Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatarak, ilgili yönetmelik uyarınca yatan hastaların ilaçlarının karşılanması için eczanesi olmayan özel hastanelerin, bir yıl içerisinde eczacı istihdam ederek eczane açacaklarını belirtti.


Yönetmeliği, eczacı istihdamı ve yatan hastaların ilaçlarının eczacı elinden güvenilir bir şekilde almaları yönünden yararlı bulduklarını ifaden eden Saydan, şunları kaydetti:

''Ancak, üzülerek görüyoruz ki özel hastaneler için yönetmelik çıkaran Bakanlığımız, kendi devlet hastaneleri için aynı titizliği gösterememektedir. Birçok devlet hastanesinde halen eczacı bulunmamaktadır. Bu yüzden hastalar, ilaçlarını eczacı gözetimi olmaksızın almaktadır. Bu da vatandaşımızın sağlığı için son derece tehlikeli bir durumdur.

Bu yüzden Sağlık Bakanlığımız bir an önce özel hastanelere gösterdiği hassasiyeti, devlet hastanelerine de göstermeli ve tüm devlet hastanelerinin eczanelerinde eczacı istihdam etmelidir. Ayrıca bu eczanelerde dikkat edilmesi gereken bir husus da sadece yatan hastaların kullanması gereken ilaçların bulundurulmasıdır.''

İLAÇTA EKONOMİK HASTANE AMBALAJI KULLANILMALI
Saydan, Sağlık Bakanlığı'nın sağlıkta tasarrufa gidilmesi yönünde açıklamada bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...