“Diş estetiği ile 10 yaş gençleşebilirsiniz”

Gülüşün, yüzdeki en önemli gençlik göstergesi olduğunu söyleyen Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, diş estetiği ile 10 yaş genç görünmenin mümkün olabileceği görüşünde. Ayrıca Tanfer'e göre, Camaron Diaz, Brad Pitt, Angalina Jolie gibi ünlülerin bu kadar etkileyici olmalarının en önemli sebeplerinden biri de mükemmel gülüşleri.

ntv.com.tr 26.10.2016 - 17:04 | Son Güncelleme : 26.10.2016 - 18:44

“Diş estetiği ile 10 yaş gençleşebilirsiniz”
Angelina Jolie

Geçen yıllarla beraber yüz hatları değişiyor, yüzde kırışıklıklar belirirken özellikle ağız ve çene bölgesindeki ciltte gevşemeler başlıyor.

Bu gevşeme ile dudak üstü kırışıklıların oluştuğunu, diş eti çekilmesi ve zamanla eksilen dişlerin oluşturduğu aralıkların yaşlı görünüme sebep olabildiğini belirten Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, dikey boyutun yükseltilmesi, diş beyazlatma, pembe estetik, laminate veneer, implant, ortodonti tedavisi ve kozmetik düzenleme gibi yöntemlerle yapılan tedavi ve bakımlar sayesinde daha genç bir görünüme kavuşmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Dudak şekline göre yapılan diş tasarımının ve diş etlerinin sağlıklı görüntüsünün, güzel bir gülüş için büyük etkiye sahip olduğunu vurgulayan Tanfer, “Bu tedaviler her yaştan insana rahatça uygulanabilir” diyor.

Tedavi süreci, kişinin ağız ve diş yapısındaki bozukluklara göre, aynı gün içinde ya da maksimum 2 ile 15 gün arasında yapılabiliyor. Gülüş estetiğinin kompleks bir tedavi olduğunu belirten Tanfer, gülüş tasarımı ile ilgili sık sorulan sorulara şöyle yanıt veriyor:

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı, dudaklar, dişler ve dişetleri gibi estetik kriterlerin değerlendirilerek kişiye özgü güzel bir gülüş elde edilmesidir. Son yıllarda dijital ölçü sistemleri ve 3 D tasarım ve uygulamalar yapılmasıyla hastaya gülüş tasarımının daha çabuk ve en uygun şekilde uygulanması sağlanmaktadır.

Dr. Nihat Tanfer
Dr. Nihat Tanfer

Mükemmel gülüşün kuralları nedir?

Mükemmel bir gülüşe sahip olmak için dişler düzgün olmalı,herhangi bir çapraşıklık barındırmamalıdır. Üst santral kesici dişler diğerlerine göre daha belirgin olmalıdır. Dişlerde lekeler ve renkleşmeler bulunmamalıdır. Gülüş esnasında üstte diş arkının birinci büyük azıya kadar görünmesi idealdir. Dudak seviyesi, dişeti seviyesiyle uyumlu olmalı, dişeti seviyeleri simetrik olmalıdır. Dişlerin, yüz biçimi ve dudak yapısıyla uyumlu olmaları gerekir. Üst ön dişlerin kesici kenarlarından geçen hayali çizgi alt dudak kavsi ile uyumlu olmalıdır.


Kişinin yüzüne en uygun estetik gülüş tasarımı yapılırken hangi kriterlere dikkat edilmesi gerekir?

Gülüş tasarımı yapılırken dudak seviyesi, dişlerin boyları, dişeti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, gülüş sırasında dudak ve dişlerin uyumu, gülme hattı gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

YÜZ ŞEKLİNE GÖRE GÜLÜŞ TASARIMI

İdeal diş şekli yüz şekline göre değişir mi? (Kare-üçgen-uzun-yuvarlak yüz tiplerinde dişlerin şekli nasıl olmalı?)

Evet,değişir. Kişinin yüz şekline uygun dişler hazırlandığında daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir. Aynı zamanda kişinin cinsiyeti de diş şeklinin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Kadınlarda daha oval ve feminen dişler hazırlanırken, erkeklerde daha köşeli dişlerle maskülen bir görüntü hedeflenir.

Camaron Diaz
Camaron Diaz

Sizce Hollywood’da mükemmel gülüşe sahip ünlü isimler hangileri?

Camaron Diaz, Brad Pitt, Angalina Jolie bulundukları her filmde, her rolde güzellikleri göz kamaştırıyor. Onların bu kadar etkileyici olmalarının en önemli sebebi tabii ki mükemmel gülüşleri.

Sayfa Yükleniyor...