'Diyabet hastaları zor durumda bırakıldı'

Prof. Şükrü Hatun, şeker ölçüm çubuğu almak için çok fazla bürokratik engele maruz bırakılan diyabet hastalarının sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Haberler 19.01.2011 - 17:55

'Diyabet hastaları zor durumda bırakıldı'

Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği Çocuk Diyabet Grubu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı'na gönderdiği bir yazıyla, kurumun 10 Ocak 2011 tarihinde sağlık kuruluşlarına gönderdiği genelgenin iptal edilerek, şeker ölçüm çubuklarının temininin Medula sistemine alınmasını, diyabetli hasta mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiğini belirtti.


Danıştay 10. Dairesinin 5 Kasım 2010 tarihli kararı gereğince SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nde her bir kan şekeri ölçüm çubuğu için 0,55 TL ödenmesine ilişkin kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verdiğini hatırlatan Hatun, kurumun da söz konusu şeker ölçüm çubuklarının hastalarca teminine ilişkin yeni bir tebligat gönderdiğini kaydetti.

Türkiye'de Danıştay'ın iptal kararından önce hastaların düzenli olarak kullanmaları gereken şeker ölçüm çubuklarına ulaşmalarının son derece kolay bir mekanizma ile sağlandığını, bu uygulamaya göre şeker çubuklarının Medula sistemi üzerinden ödendiğini belirten Hatun, hastaların doktor reçetesi ile başvurduklarında şeker çubuklarını ücretsiz olarak temin edebilmekte olduğunu anlattı.

HEM HASTALIK HEM DE BÜROKRATİK ENGELLER YORUYOR
Hatun, yeni tebligat ile hastaların şeker çubuklarını almak için çok fazla bürokratik engele maruz bırakıldığını savunarak, şunları kaydetti:

''Bilindiği gibi diyabet kontrol altında tutulmadığı zaman organ kayıplarına da yol açan oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple hastalar hayatlarını hastalıkları doğrultusunda düzenlemek zorunda olup, şeker seviyelerini sürekli ölçerek buna göre önlem almak zorundadırlar. Genelgeye konu şeker ölçüm çubukları ile diyabetli hastalar şeker düzeylerini takip edebilmekte, böylelikle kan şekerindeki aşırı değişmeleri, şeker düşüklüğü veya yüksekliği önlenebilmektedir.


Ancak yeni uygulamayla hastalar şeker çubuklarını almak için çok fazla bürokratik engele maruz bırakılmıştır. Uygulanmakta olan sistemde, hastalar şeker ölçüm çubuklarını kendi imkânları ile satın alabilecekler, geri ödemeyi ise ancak birçok belgenin temin edilmesinden sonra ve bu uğurda son derece önemli zamanlarını da harcayarak aylar sonra alabileceklerdir.''

Prof. Dr. Şükrü Hatun açıklamasında, ''Bu uygulama, yaşlı, ağır derecede hasta diyabetlilerin şeker ölçüm çubuğu alımını zorlaştıracağı gibi, hastaların şeker ölçüm çubuklarını almadan önce iki kez düşünmesine ve böylelikle şeker düzeylerini ölçmemelerine neden olacaktır. Dolayısıyla uygulama kamu sağlığını olumsuz etkileyecek, kamu kurumlarının ve eczanelerin iş yükünü arttıracaktır'' görüşlerine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...