Diyabette fark yaratan öğretmenlere ödül

Okulda Diyabet Programı, Diyabet Kontrol programı kapsamında 2010’da hayata geçirilen projeyle, diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan öğretmenleri arıyor.

Diyabette fark yaratan öğretmenlere ödül

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği ve Sanofi Türkiye tarafından yürütülen “Okulda Diyabet Programı”, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü yaklaşırken, diyabet belirtisi olan çocuklara erken tanı konmasına katkı sağlayan ve diyabetli çocukların bakımına destek olan öğretmenleri ödüllendirmeye hazırlanıyor.

Okulda Diyabet Programı kapsamında çocuklarda diyabetin erken teşhis edilmesi ve çocukluk çağı diyabeti konusunda farkındalık ve bilinç yaratarak, diyabetli çocukların okullardaki yaşam kalitesini yükseltilmesi amacı ile 2010’dan bu yana 600.000 bine yakın öğretmene ulaşılarak eğitimler verildi. Bu süreçte programın hayata geçirilmesinde özgün katkılarda bulunan öğretmenler, “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” ile ödüllendirilecek. Ödül programı ile Okulda Diyabet Programı süresince sınıfındaki diyabetli çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan, diyabetli çocukların bakımına katkı ve destek sağlayan öğretmenlerin saptanması ve desteklenmesi amaçlanıyor.

“FARK YARATAN ÖĞRETMEN ÖDÜLÜ ÖNEMLİ BİR GÖSTERGE"
Türkiye’de 15–20.000 civarında diyabetli çocuk olduğunu vurgulayan Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, “Sadece yetişkin hastalığı olmayan diyabet, eğitim ortamlarında çocuklar için çeşitli zorluklara yol açabilmektedir. Farkındalığın düşük olduğu okullarda diyabetli çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları konular arasında ders sırasında öğün alamamak ve tuvalete gitmelerine izin verilmemesi gibi problemler yer alıyor. Okulda Diyabet Programı ile hem öğretmenlerin diyabet bulguları konusunda bilinçlendirilmeleri hem de diyabetli öğrencilerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini hedefledik. “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü”, Okulda Diyabet Programı’nın hedefine ne kadar ulaştığını göstermesi açısından da önemli bir platform özelliği taşıyor” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...