“Diyet, sosyal hayatınızı etkilemesin”

Zayıflama diyetinde kalori kısıtlamasının zorunlu olduğunu hatırlatan Dr. Meltem Çetin, diyet ve kalori kısıtlaması yaparken sosyal hayatı bozmayacak şekilde küçük uyum alışkanlıkları geliştirmenin önemli olduğunu söylüyor.

ntv.com.tr 13.07.2015 - 08:44

“Diyet, sosyal hayatınızı etkilemesin”

Sağlıklı beslenmenin yaşam tarzı olduğuna vurgu yapan Medikal Estetik Uzmanı Dr. Meltem Çetin, diyette uygulanan kalori kısıtlamasını, daha sonra da devam edebilecek tarzda dengeli, kontrollü ve sağlıklı beslenme düzenini oturtarak yapmanın önemli olduğunu söylüyor.  

Çetin, “Yani gerektiği kadar protein, yağ ve karbonhidrat almanın yanı sıra, gerektiğinde tatlı, alkol ve çikolata almak, sosyal hayatı bozmayacak şekilde küçük uyum alışkanlıkları geliştirmek de bu sistemin bir parçasıdır” diyor.

İdeal kilo hedefine bu doğrultuda ve dengeli şekilde ulaşmış bir kişinin, sağlıklı beslenme alışkanlığını devam ettirmesi halinde kesinlikle yoyo etkisi (sadece kilo verme amaçlı yapılan uygulamalar sonrasında verilen kilonun fazlasıyla geri alınması) ile karşılaşılmayacağını aktaran Çetin, şöyle konuşuyor:

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Meltem Çetin
Medikal Estetik Uzmanı Dr. Meltem Çetin

“Sadece 8-10 kilo vermek değil, her koşulda başta belirlediğimiz kilo hedefini yakalamak önemlidir. Bu hedefe doğru şekilde yürümeyi öğrenmediğimiz sürece, her yaz sezonu başlangıcında mecazi anlamda sarıldığınız koltuk değnekleri, (mucize şok diyetler, yiyecek yerine gecen uzay karışımları vs.) aksayarak yürümeye devam etmemize neden olacaktır.“

Kilo verme hedefine ulaşmak için gereken sürenin bir uzman kontrolünde tespit edilmesinin önemli olduğunu belirten Çetin, diyet sürecinin kişinin sosyal yaşantısına, hayat standartlarına ve psikolojik durumuna göre belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekliyor. 

Sayfa Yükleniyor...