Doğumsal kalp hastalıkları artıyor

Norveç ve Finlandiya'da 20 bin doğum üzerinde yaklaşık 40 yıl süren bir araştırma sonucuna göre, bebeklerde kalp hastalıkları görülme oranı artıyor.

Doğumsal kalp hastalıkları artıyor

Cleveland Clinic Türkiye Ofisi'nden yapılan açıklamada, "yeni doğumlarda kalp hastalıkları görülme oranına" ilişkin yaklaşık 40 yıl süren ve 20 bin doğum üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Açıklamada, bebeklerde kalp hastalıklı doğum oranının artmasıyla daha fazla bebeğin küçük yaşlarda kalp ameliyatı olduğu belirtilerek, tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde bu bebeklerin erken dönemde tedaviyle normal bir hayat sürebilmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

Kalp hastalıklarıyla doğan bebeklerin 50 yıl önce yüzde 15'i hayatta kalırken, tıp dünyasındaki gelişmelerin, günümüzde önemli sorunlarla hayata başlayan bebeklerin normal bir hayat sürmelerine olanak sağlağıdı belirtildi.  

Kalp sorunlarıyla doğan hastaların tipik olarak yaşam boyu kalp muayenelerine ihtiyaç duyduğu, yaşlanmayla menopoz, iktidarsızlık ve çeşitli kardiyovasküler sorunların doğuştan kalp hastalığı geçirenlerde daha karmaşık olabildiği bildirildi.

Açıklamada, "Bu hastaların popülasyonu arttıkça ve yaşlandıkça, pediatrik bakımdan yetişkin bakımına geçişi optimize etmeye çalışmalıyız. Doğuştan kalp sorunları, ameliyatla tedavi edildiklerinde dahi, genellikle uzun süreli tıbbi özen gerektiren koşulları beraberinde getirmektedir" uyarısında bulunuldu.

Sayfa Yükleniyor...