Domuz gribi Ortadoğu’da

Kuveyt'te 18 Amerikan askerinin, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsü taşıdığı  belirlendi.

24.05.2009 - 10:29

Domuz gribi Ortadoğu’da

Körfez bölgesinde virüse rastlanan ilk ülke kuveyt oldu.Kuveyt devlet haber ajansı KUNA'nın bir hükümet yetkilisine dayanarak dün verdiği haberde, "Belirsiz sayıda ABD askerinde H1N1 virüsü bulunduğunu" duyurmasının ardından, bugün basına açıklamada bulunan Kuveyt hükümet yetkilisi İbrahim El Aldülhadi, "ABD'den Kuveyt'teki üslerine gelen askerlerin 18'inde virüs bulunduğunun belirlendiğini" söyledi.


Öte yandan ABD Büyükelçiliğinden KUNA haber ajansına yapılan yazılı açıklamada, "Aralarında Kuveyt'teki askeri üslerden transit geçen askerlerin de olduğu bir grup Amerikan askeri personelinde H1N1 virüsünün bulunduğu, geçici olarak doğrulandı" ifadeleri yer aldı. Açıklamada ayrıca, askerlerin Kuveyt halkıyla herhangi bir temasının olmadığı vurgulandı.

Kuzey ülkelerinden İzlanda'da da bir kişide virüs tesbit edildi. Yetkililer, New York'dan kısa bir süre önce dönen bir kişide virüs belirlendiğini açıkladı.

Virüsün hastada yol açtığı belirtilerin ise ''zayıf'' olarak tanımlandığı kaydedildiDünya genelinde yayılmayı sürdüren virüs nedeniyle, Meksikada 80 kişi hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Kosta Rika'dakilerle birlikte, toplam ölü sayısı ise 90'a yakınlaştı. Virüs, şimdiye kadar, 44 ülkede 11 bin'i aşkın vakada görültü.

Domuz gribi Ortadoğu’da

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...