Domuz gribinde yeni tehlike

Dünya genelinde domuz gribi vakalarında artış sürerken, ülkeler gribe karşı ortak önlemler konusunda anlaşamıyor. Japonya'da 20 yeni vaka, endişeleri artırdı.

18.05.2009 - 15:19

Cenevre’de başlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yıllık toplantıları öncesinde ülkeler arasında uzlaşma sağlanamadı. Hükümetler, virüs vakalarında laboratuar bilgilerini paylaşma ve aşı konusunda işbirliği için farklı koşullar öne sürüyor.

Öte yandan, daha önce 10 gün sürmesi planlanan WHO yıllık toplantısının 5 güne indirilmesi planlanıyor. Yetkililer buna gerekçe olarak, hükümetlerin üst düzey sağlık görevlilerini, grip tehlikesine karşı, ülkelerinde görev başında görmek istemelerini gösteriyorlar.

Japonya’da endişe

Deutsche Welle'nin haberine göre; 20 domuz gribi vakasının daha kesinleştiği Japonya’da endişe artıyor. 20 vakanın görüldüğü ülkenin batı bölgesinde daha önce de 8 öğrencide A (H1N1) virüsü saptanmıştı. Domuz gribine yakalandığı kesinleşen toplam 44 kişinin 37’si lise örgencisi.

Japon uzmanlar, virüsü yurtdışında kapmış olan, ancak durumunun ağırlaşmamış olması nedeniyle havalimanında fark edilmeyen vakaların, virüsü yüzlerce kişiye daha bulaştırmış olabileceğini kaydediyorlar.

WHO'dan yeri rakamlar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 39 ülkede 8 bin 480'e yükseldiğini, şu ana kadar 72 kişinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı.

WHO'nün son açıklamasında, ABD'de 4'ü ölü 4 bin 714 doğrulanmış vaka, Meksika'da 66 ölü 2 bin 895 doğrulanmış vaka, Kanada'da 1 ölü 496 doğrulanmış vaka, Kostarika'da 1 ölü 9 doğrulanmış vaka, İspanya'da doğrulanmış 103 vaka, İngiltere'de 82 ve Panama'da 54 doğrulanmış vaka olduğu belirtildi.

Türkiye'de halen 3 hasta, domuz gribi teşhisiyle tedavi altında bulunuyor. İstanbul İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mehmet Bakar, Haseki Hastanesinde domuz gribi tedavisi altına alınan kişilerin ailesinde bulunan 4 kişide ise negatif sonuç çıktığını bildirdi.

ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek amacıyla İstanbul'a gelen ve yapılan tetkikte (Influenza A/H1N1) virüsü tespit edilen yolcunun annesinde de aynı virüse rastlanmıştı. Hastalar, hastanede izole ortamda tedavi ediliyor.

Domuz gribinde yeni tehlike

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...