Domuz gribinden bir ölüm daha

Diyarbakır'da 15 gün önce ikiz doğuran bir kadın, domuz gribinden öldü. Bebeklerin doğumdan sonra öldüğü öğrenildi.

29.10.2009 - 15:40

Domuz gribi Ankara’dan sonra Diyarbakır'da da can aldı.


Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır'da 15 gün önce ikiz çocuk doğuran ve tedavisi devam eden 34 yaşındaki bir kadının, domuz gribinden hayatını kaybettiğini açıkladı.

İkizlerden birinin doğum sırasında diğerinin ise doğduktan iki gün sonra öldüğü ifade edildi. Hamile kadının düşük ve erken doğum şüphesiyle 15 Ekim'de hastaneye getirldiği de öğrenildi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen, ''2 gün önce sonuçlar ulaştı ve hastanın sonuçları pozitif çıktı. Hasta solunum cihazına bağlı olarak diğer hastalardan ayrı bir bölümde izole edildi'' dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk pandemik A (H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009'dan bu yana Türkiye'de toplam bin 411 pandemik A (H1N1) vakası tespit edildiği belirtildi.

Bu vaka sayısının, bugün itibarıyla Türkiye'de var olan değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı olduğu ifade edilen açıklamada, ''Laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülmekte olan 12 vakamız bulunmaktaydı. Bunlardan Diyarbakır'da tedavisi devam eden 34 yaşında bir bayan vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Halen 11 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan üç hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir'' denildi.

Vatandaşların, korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, 2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri istendi.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri önerilen açıklamada, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, üç günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatlarının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

HASTANE: VİRÜS DIŞARIDAN
Bu arada D.Ü Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği, domuz gribinden ölen B.B'nin virüsü hastane dışından kaptığının düşünüldüğünü belirtti.

İLK ÖLÜM ANKARA'DAYDI
Domuz gribi nedeniyle Türkiye'deki ilk ölüm beş gün önce Ankara'da gerçekleşmişti. 29 yaşında ve sağlık çalışanı olan bir kişi, yattığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Hafta içinde Manisa’da virüs şüphesiyle yaşamını yitiren kişiden alınan numune üzerinde yapılan test negatif çıkmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...