Dopingin etkisi sanılandan uzun sürüyor

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, kısa bir süre için steroid kullananlarda doping etkisinin sanılandan çok daha uzun sürdüğünü keşfedildi.

Anadolu Ajansı 30.10.2013 - 13:52

Dopingin etkisi sanılandan uzun sürüyor

"Journal of Physiology" dergisinde yayımlanan araştırma, dopingin etkisinin sanıldığı gibi kullanılan ilaçların kesilmesiyle sona ermediğini ortaya çıkardı.

Norveç'teki Oslo Üniversitesi'nde fareler üzerinde deney yapan bir grup bilim insanı kısa bir süre testosteron verilen hayvanların daha sonra da hızla kas yapmaya devam ettiğini kanıtladı. Araştırmacılar, hormonun kesilmesinden üç ay sonra altı günlük bir egzersiz programına tabi tutulan farelerin kaslarında yüzde 30'luk bir büyüme görüldüğünü açıkladı. Testosteron verilmeyen kontrol grubundaki farelerde ise aynı programın ardından sadece yüzde 6'lık kas büyümesi gözlendi.

Araştırmayı yöneten Prof. Kristian Gundersen, doping için kullanılan ilaçların kas liflerindeki hücre çekirdeği sayısını artırdığını açıkladı.

Hücre çekirdekleri, egzersiz yapıldığında kasların güçlenmesine yardımcı oluyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler, testosteron kullanarak elde edilen ek hücre çekirdeklerinin uzunca bir süre varlıklarını koruduğunu kanıtlıyor.

Prof. Gundersen, etkinin insanlar üzerinde de kanıtlanmasının ardından doping yapan sporculara verilen cezaların değişebileceğine dikkat çekti.

ARAŞTIRMA İNSANLAR ÜZERİNDE DE YAPILACAK
Dünya Anti -Doping Ajansı (WADA), kısa bir süre önce doping yapan sporculara verilen iki yıllık ceza süresinin dört yıla çıkarılmasını önermişti. WADA, Norveçli bilimcilere, araştırmalarını insanlar üzerinde de yapmaları için destek verecek. Ekip, Oslo'daki bir spor akademisinin öğrencilerinin katılacağı araştırma için hazırlık yapıyor.

Aynı ekip, daha önce "kas belleği"nin varlığını gösteren bir çalışma yapmıştı. Çalışma, gençken spor yapan kişilerin kaslarının, daha sonraki yaşamlarında spor yaptıklarında çok daha kolay büyüdüğünü gösteriyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...