Dünya Sağlık Örgütü Liberya'daki Ebola salgını ile ilgili yayımladığı açıklamada, ülkedeki vaka sayısının katlanarak arttığını bildirdi. Salgını kontrol altına almak için kullanılan geleneksel yöntemlerin yeterli etkiyi sağlamadığına işaret edilen açıklamada, sürdürülen çabaların 3-4 kat artırılması gerektiği belirtildi.

Liberya'nın 15 bölgesinin 14'ünde Ebola salgını görüldüğü bildirilen açıklamada, ülkede bugüne kadar yaklaşık 2 bin vakaya rastlandığı ve binden fazla kişinin öldüğü kaydedildi. Ülkede hastalığa yakalanarak ölenlerin oranının yüzde 58 olduğuna işaret edilen açıklamada, salgında 79 sağlık çalışanının da hayatını kaybettiği belirtildi.

Örgüt, Ebola tedavi merkezlerinin açılır açılmaz hastalarla dolduğunu, merkezlere kabul edilemeyen hastaların evlerine geri dönmek zorunda kaldığını ve bu hastaların virüsü yakınlarına bulaştırabileceğine dikkat çekti ve ülkede acil olarak yeni yataklı tedavi merkezlerinin kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Batı Afrika'daki Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'daki Ebola salgınında en az 2100 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Herhangi bir kanıtlanmış aşı ve tedavisi bulunmayan Ebola için deneysel tedavi yöntemleri kullanılıyor.

AFRİKA BİRLİĞİ SEYAHAT YASAĞINI KALDIRDI
Bu arada Afrika Birliği, Ebola virüsünün görüldüğü ülkelere konulan seyahat yasağını kaldırdı. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, Afrika Birliği Yürütme Kurulu'nun düzenlediği olağanüstü toplantının ardından basına açıklama yaptı.

Zuma, "Yürütme Kurulu, Ebola virüsünün görüldüğü ülkelerin ekonomisinde meydana gelen olumsuz etkilerle mücadele ve dayanışma amacıyla bu ülkelere seyahat yasağının kaldırılmasına, vatandaşların hareket özgürlüğüne, ticari ve ekonomik faaliyetlere izin verilmesine karar verdi" dedi.

Zuma, sınır kapılarını kapatmak ve uçuş yasağı getirmek yerine ülkelerdeki havalimanları ve hudutlarda vatandaşların muayene edilmesi gibi bir takım ihtiyati tedbirlerin alınacağını söyledi. Salgının hızla yayıldığı ülkelerde gayrisafi yurt içi hasılanın düşerek ekonomide büyük bir zarar oluşturacağını öngören Zuma, "Afrika'da hastalıklarla mücadele ve salgınların kontrol altına alınması için bir mekanizma kurulmalı" diye konuştu.