Dünya Kanser Kongresinin açılış konuşmasını Tezer Kutluk yaptı

Fransa, Dünya Kanser Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor. Başkent Paris'te düzenlenen kongrenin açılış konuşmasını Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Tezer Kutluk ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptı. Kongrede, hastalığın 2030 yılına kadar seyrine ilişkin çarpıcı istatistikler paylaşıldı.

Haberler - NTV Haber 01.11.2016 - 13:42 | Son Güncelleme : 01.11.2016 - 13:49

Dünya Kanser Kongresinin açılış konuşmasını Tezer Kutluk yaptı
Prof. Dr. Tezer Kutluk

Dünya Kanser Kongresine 11 ülkenin sağlık kakanlığından temsilciler, dünyanın dört bir yanından doktorlar ve araştırmacılar katılıyor.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, “Günümüzde hemen hemen herkes bir yakınını kanserden kaybediyor, bu konudaki araştırmalar gelecek nesillere umut olacak” derken, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise “Kanser geçmişte ölümcül bir hastalıkken şimdi tedavi edilebilir hale geldi, Fransa olarak kanserle mücadeleyi destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Dünya Örgütü verilerine göre, 2012'de 14 milyon kişi kansere yakalandı ve bunlardan 8 milyonu hayatını kaybetti.

"2030'DA 26 MİLYON İNSAN KANSERE YAKALANACAK"

Kansere yakalanmada sigara ilk etken olarak tespit edildi.

Uzmanlar önlem alınmazsa 2030'a kadar 26 milyon kişinin kansere yakalanacağını ve her yıl 17 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğini belirtiyor.

Paris'te başlayan ve 4 Kasım'a kadar devam edecek olan kongrede kansere karşı alınacak uluslararası önlemler tartışılacak.

KANSERE ERKEN UYARI SİSTEMİ

Sayfa Yükleniyor...