Dünya'da ilk: İki farklı Covid-19 aşısının tek kişi üzerindeki etkinliği test edilecek

İngiltere'de hükümet, corona virüs aşı çalışmaları kapsamında iki farklı aşının aynı kişi üzerindeki etkinliğini ölçmek için klinik deney başlattığını açıkladı. Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği aşı ile Astrazeneca - Oxford aşısının kullanılacağı deneylere, henüz Covid-19 aşısı olmamış 50 yaş üzeri 800 civarında gönüllünün katılması hedefleniyor. İki gruba ayrılacak gönüllülerden bir kısmına her iki dozda da aynı aşı uygulanacakken diğer gruba ise 28 gün veya 12 hafta arayla iki farklı aşı verilecek. Ülke çapında 8 noktada, 13 ay sürecek testlerde 8 kombinasyon denenecek.

ntv.com.tr 04.02.2021 - 12:12 | Son Güncelleme : 04.02.2021 - 13:28

Dünya'da ilk: İki farklı Covid-19 aşısının tek kişi üzerindeki etkinliği test edilecek

EuroNews'in haberine göre İngiltere'de hükümet aşı tedariğinin ilerleyen dönemde yetmemesi riskine karşın yeni bir önlem planının denemelerine başladı.

Hükümet’in resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre, Covid-19 aşı çalışmaları kapsamında iki farklı aşının aynı kişi üzerindeki etkinliğini ölçmek için klinik deney başlatıldığı belirtildi.

50 YAŞ ÜZERİ 800 KİŞİDE DENENECEK

ABD’li Pfizer ile Alman Biontech’in geliştirdiği Covid-19 aşısı ile İngiltere’de geliştirilen Astrazeneca - Oxford aşısının kullanılacağı deneylerle ilgili açıklama yapan İngiltere hükümeti, denemelerin henüz Covid-19 aşısı olmamış 50 yaş üzeri 800 civarında gönüllünün üzerinde yapılacağını bildirdi.

DENEMELER 13 AY SÜRECEK

Denemelerde iki gruba ayrılacak gönüllülerden bir kısmına her iki dozda da aynı aşı uygulancakken diğer gruba ise 28 gün veya 12 hafta arayla iki farklı aşı verilecek. Denemeler, İngiltere çapında 8 noktada, 13 ay sürecek testlerde 8 kombinasyon denenerek gerçekleştirilecek.

İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamada, denemelerin Oxford Üniversitesi tarafından yürütüleceği belirtilirken hükümet tarafından fonlanacak 7 milyon sterlinlik (Yaklaşık 65 milyon TL) araştırma için gönüllü arayışına başlandı.

İngiltere’de corona virüs düzenlemeleri kapsamında olağandışı durumlarda iki farklı aşının kullanımına izin veriliyor. İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), bir kişinin ilk dozda aldığı aşının ikinci doz sırasında temin edilememesi durumunda, o kişiye ikinci dozda farklı tür corona virüs aşısı verilebilmesini onaylıyor.

DÜNYADA İLK KEZ DENENECEK

Dünyada ilk kez yapılacak denemelerden daha önce, iki aşının tek kişi üzerindeki etkilerine yönelik bilimsel çalışma bulunmuyor. Hükümet yaptığı açıklamada, iki dozda da aynı aşının kullanıldığı mevcut uygulamanın ise değiştirilmesinin şu an için söz konusu olmadığını vatandaşlarına duyurdu.

Kalabalık bir uzman ekibi, Covid-19’a karşı uygulanan iki doz aşıda farklı aşıların kullanılmasının, tek aşıya oranla corona virüse karşı ne kadar bağışıklık kazandırdığına inceleyecek.

İLK SONUÇLAR YAZ AYINDA ÇIKACAK

Şubat ayı ortasında başlanacağı açıklanan denemelerinin ilk sonuçlarının yaz aylarında ortaya çıkmasının beklendiği açıklanırken daha önce gündeme gelen konuyla ilgili bazı bilim insanları, farklı metodlarla üretilen aşıların birlikte kullanılmasının daha uzun süreli bağışıklık kazandırmasının mümkün olduğunu bildirmişti.

GÜVENLİĞİ KANITLANMADAN UYGULANMAYACAK

İngiltere hükümetinin aşı programından sorumlu bakanı Nadhim Zahawi, iki farklı doz denemeleri için yapılacak klinik deneylerin şu anki aşılama kampanyasını değiştirmeyeceğini bildirirken, farklı aşıların tek kişi üzerindeki etkilerinin güvenliği bilimsel verilerle teyit edilmeden ve yetkıili kurumlarca onaylanmadan bu yöntemin yaygın olarak kullanılmayacağının altını çizdi.

Sayfa Yükleniyor...