Kalbinde yaklaşık 7 cm çapında damar genişlemesi olan ancak hiçbir şikayeti olmayan Nevzat Alanay bir ev kazası sonucu hastalığını öğrendi. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Bakalım’a göre, Alanay bu kazayı geçirmeseydi, damar genişlemesi yırtılarak hayati tehlike yaratabilecekti. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’ne başvuran Alanay’ın genişleyen damarına Op. Dr. Tamer Bakalım tarafından uygulanan kapalı ameliyat yöntemiyle damar eklendi.

Nevzat Alanay, kendisi için hayati tehlikeye neden olabilecek sağlık problemini şans eseri nasıl öğrendiğini şöyle anlattı: “Ev taşıyorduk. Banyonun duvarından bir şey sökmek için sandalyeye çıktım. Nasıl olduğunu anlamadan yere, sol tarafımın üstüne düştüm. Aslında benim hastaneye gitmeye niyetim yoktu. Çocuklarım ısrar ettiler. Alanya’da gittiğimiz hastanede çekilen filmde, kaburgamda 3 kırık tespit edildi. Tahlillerimde, kalp damarımda da yaklaşık 7 cm çapında bir genişlik olduğunu fark ettiler.”

DAMAR SERTLİĞİ DAMARDA GENİŞLEMEYE NEDEN OLDU
Nevzat Alanay’ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Op. Dr. Tamer Bakalım, damar genişlemesinin, damar sertliğinden kaynaklandığını söyledi. Op. Dr. Bakalım, “Yaygın kanının aksine her damar sertliği damarlarda tıkanma yaratmaz. Bazen damarın genişlemesine de neden olur” dedi.

Sağlıklı bir damar çapının 2.5 – 3 cm civarında olduğunu, Nevzat Alanay’da ise bu çapın yaklaşık 7 cm’ye çıkarak oldukça tehlikeli bir durum yarattığını dile getiren Op. Dr. Bakalım, “Damarın içindeki kan basıncı, damar belli bir çapı aştıktan sonra damarın yırtılmasına neden olacak kadar yükselmektedir. Özellikle 5 – 5.5 santimetreyi aşan genişlemelerde yırtılma riski yükselen basınç nedeniyle katlanarak arttığından, 5.5 cm üstü genişliklere mutlaka müdahale edilmektedir. Çünkü damar yırtıldığı takdirde eğer hasta hastaneye zamanında getirilebilirse çok riskli bir ameliyata alınması gerekir. Zamanında hastaneye getirilemediği durumlarda ise hasta kaybedilir” ifadesini kullandı.

KAPALI AMELİYATLA KALBİNDEKİ DAMARA DAMAR EKLENDİ
Kapalı ameliyat ile genişleyen damarın içine 2 adet yapay damar yerleştirdiklerini anlatan Op. Dr. Bakalım, ameliyatın kapalı olarak yapılmasının da hastayı birçok riskten koruduğunu dile getirdi. Kasığın tek tarafından açılan küçük bir kesi ile 2 adet büyük suni damarı bu kesiden girerek yerleştirildiğini söyleyen Op. Dr. Bakalım, “Nevzat Bey sadece 1 gün yoğun bakımda kaldı, hızlı bir şekilde de iyileşti” dedi.

KALP CHECK-UP’I ÖNEMLİ
Nevzat Alanay’ın yüksek tansiyonu olan ve sigara kullanan bir hasta olarak kan testleri, ekokardiyografi ve efor testlerinin yanı sıra akciğer filminin de çekildiğini ve kalp check- up’ının genişleyen damarının erken dönemde teşhis edilebilmesine olanak sağladığını vurgulayan Op. Dr. Bakalım, özellikle risk grubunda olan bireyler için düzenli kontrollerin önemine dikkat çekti.

Nevzat Alanay ise ameliyat sonrasında 45 yıldır içtiği sigarayı tamamen bıraktığını ve tansiyonunu da kontrol altında tuttuğunu söyleyerek “Doktorum bana yeni bir hayat verdi. Yeni hayatımda sağlığıma daha fazla özen göstereceğim” dedi.