''E-reçete'' ile "doktor el yazısına" son

Aile Hekimliği ile başlayan ve yeni yürürlüğe giren uygulama ile reçetelerin el yazısı yerine bilgisayar çıktısı olarak alımına başlandı.

Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 12:37

''E-reçete'' ile "doktor el yazısına" son

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, ''e-reçete''nin ilk aşaması olarak aile hekimliği ile yürürlüğe giren uygulamanın, hasta ve yakınları ile eczacılar tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydetti.

Düzenleme ile aile hekimleri tarafından yazılan reçetelerdeki, ıslak imza ve kaşe dışındaki bilgilerin bilgisayar ortamında hazırlanmaya başlandığını bildiren Bulut, şöyle konuştu:

''Daha önce elle yazılan ve sadece eczacılar tarafından okunabilen reçeteler, artık her doktorun çalışma masasında bulunan bilgisayarda hazırlanıyor. Uygulama, elle yazılan reçetelerin okunamaması nedeniyle nadir de olsa yaşanan yanlış ilaç verilmesi, eczacı tarafından tekrardan doktorun aranması gibi bazı münferit olayları da ortadan kaldırıyor. Reçetelerin kolay okunması hastanın yanı sıra eczanelerdeki iş yoğunluğunu hafifletmesi bakımından önemli bir avantaj sağlıyor. Yeni işe başlayan bir çırak bile kolayca yazılan ilacı anlayabiliyor.''

Uygulamanın tıp tarihi ile yaşıt olan ve zaman zaman da espri konusu olan ''doktor yazısı''nı tarihe karıştırdığını anlatan Bulut, çalışmaları süren ''e-reçete''nin de yürürlüğe girmesiyle reçetelerin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

''E-reçete'' ile yazılan ilaçların doktorun bilgisayarından elektronik ortamda eczanelere ulaştırılacağını belirten Bulut, ''Tam anlamıyla elektronik ortama geçilmesi, okunmasından kaybolmasına kadar çok sayıda sorunu taşıyan sarı renkli reçeteleri tamamen ortadan kaldıracak. Reçete üzerine yapılan espriler de birer nostalji olarak hafızalarda yer alacak'' diye konuştu.
         
SAKINCALARI DA VAR
         
Bulut, bilgisayar çıktısı olarak verilen reçetelerin avantajlarının yanında bazı dezavantajlarının da bulunduğunu söyledi. Tıp etiği ve hasta hakları açısından hasta ile ilgili bilgilerin gizli olması gerektiğini ifade eden Bulut, bilgisayar çıktısı olarak alınan reçetelerin ise bu durumu ortadan kaldırdığını ileri sürdü.

Bulut, ''Bazı hastalar kendisine yazılan ilaçların başkaları tarafından bilinmesini istemeyebilir. Ancak, bilgisayarda hazırlanan bu reçeteye bakan bir kişi, biraz da ilgiliyse artık kolayca fikir sahibi olabiliyor'' dedi.

Bilgisayar çıktısı olarak hazırlanan reçetelerle, eczanesindeki işlemlerin daha da hızlandığını anlatan eczacı Korhan Kadıoğlu da çırakların dahi kolayca reçeteleri okuyabildiğini söyledi.
         
''EL YAZILI'' REÇETELER

         
Bu arada, Aile Hekimliği ile başlayan ve yeni yürürlüğe giren uygulama ile el yazısı yerine bilgisayar çıktısı olarak alınan reçeteler, ''eczacılık lisans programlarında 4 senede kazandırılan yetenek'', ''tıp fakültelerinde bu yazının dersi mi var'', ''neşter tutma tarzını kaleme uyguladıkları için okunmuyor'', ''mübarek yazı'' gibi esprileri de ortadan kaldırdığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...