Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği merkez binasında 39 gönüllüye veda için düzenlenen törende konuşan Zuma, Gine'ye gidecek 39 kişiden oluşan grubun yanısıra daha önce Liberya ve Sierra Leone'ye gönüllülerin gittiğini belirtti.

Ebola ile mücadelede sarf edilen çabalara destek için virüsün bulunduğu ülkelere gönüllü gönderen devletlerden övgüyle söz eden Zuma, "Bu bir dayanışma örneğidir. Afrika Birliği'nin bu ülkelere yardım çağrısına verilen güçlü bir cevaptır" dedi.

Zuma, ayrıca Afrika Birliği'nin, Ebola ile mücadeleye katılımlarına ilişkin Afrika'daki iş adamlarıyla cumartesi günü bir toplantı yapacağını ifade etti.

Gönüllerin sözcüsü Landry Andiku ise görevlerini yerine getirdikten sonra Ebola virüsünün bulunduğu ülkelerden döndüklerinde karşılaşacakları muameleye ilişkin kaygı duyduklarını dile getirdi.

Gine'ye gidecek 39 kişi, Kenya, Uganda, Zimbabve, Nijer, Nijerya, Burundi, Ruanda, Kongo ve Tanzanya vatandaşlarından oluşuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola salgınında ölenlerin sayısının 4 bin 922'ye yükseldiğini açıklamıştı. DSÖ, 23 Ekim'e kadar büyük kısmı Batı Afrika'da yer alan Liberya, Gine ve Sierra Leone'de olmak üzere 10 bin 141 Ebola vakası tespit edildiği bilgisini vermişti.