Eczacılar ilaç takibinde düzenleme istiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, Sağlık Bakanlığından, İlaç Takip Sistemindeki sorunlar nedeniyle eczacıların mağdur edilmemesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep etti.

01.03.2010 - 10:16

Eczacılar ilaç takibinde düzenleme istiyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne İlaç Takip Sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle noterden bir ihtarname gönderdiklerini söyledi.

İhtarnamede, 1 Ocaktan itibaren uygulanmaya başlayan İTS ve karekod uygulamasında ecza depolarının sisteme dahil olmaması, ilaç firmalarının piyasaya farklı ambalaj çeşitleri sunması ve sistemin henüz alt yapısının tam oluşturulamaması yüzünden yaşanan sorunlar ve aksaklıklardan dolayı eczacıların sorumlu tutulmaması gerektiğini dile getirdiklerini anlatan Saydan, özellikle Şubat ayı reçetelerindeki eksikliklerden dolayı eczacıların mağdur edilmemesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep ettiklerini belirtti.

"SGK'nın son yayınladığı duyuruya göre, karekodu kesilerek verilen Şubat 2010'a ait ilaçların bedeli ödenmeyecek, dolayısıyla ilaç ve eczacılık hizmeti veren eczacılar Mayıs 2010'daki ödemelerinde çok büyük bir kesintiye uğrayarak mağdur olacaktır. Genel Müdürlüğünüzün kontrolü ve denetimi altında bulunan ilaç firmalarının piyasaya verdiği ilaçlardaki kargaşa yüzünden uğranılacak bu zararların önlenmesi için, eczacılarca SGK'lı hastalara verilen ilaç kupürlerinin SGK tarafından ödenmesinin sağlanması gerekmektedir'' ifadesine yer verilen ihtarnamede, yaşanan sorunların çözümü için Genel Müdürlük tarafından ivedilikle yazılı bir düzenleme yapılması talep edildi.

Başvuruda, aksi takdirde doğacak zararın tazmini için hukuki yola başvurulacağı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...