Edirne'den 'Hayata Bağış' diyecekler

Organ bağışında bilinç artırmak amacını güden ‘Hayata Bağıs Offroad Yarışı’nın bu yılki etabı 3-4 Mayıs tarihlerinde Edirne’de yapılıyor.

02.05.2014 - 10:35

Edirne'den 'Hayata Bağış' diyecekler

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından Edirne Valiliği, Edirne Büyükşehir Belediyesi ve Hayata Bağış Derneği katkıları ile düzenlen sosyal sorumluluk projesi Hayata Bağıs Offroad Yarışına, yurtdışından da davetli sporcuların katılımı ile renkli bir mücadeleye sahne olması bekleniyor.

Organizasyon 03 Mayıs Cumartesi günü teknik kontrol ve brifingin ardından, 04 Mayıs Pazar sabahı 11.30´da Edirne Selimiye önünden seramonik start ile başlayacak. Daha sonra Bosna Köyü Süvari Köprüsü yanında yer alan yarış alanına yönelecek ekipler saat 12:30´dan itibaren mücadeleye başlayacak. Saat 15:45´teki ödül töreni ile son bulacak olan organizasyon esnasında sporcu ve izleyiciler organ bağışında bulunabilecek.

Hayata Bağış Derneği Başkanı Mümin Uzunalan organizasyon ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Hayata Bağış Derneği olarak toplumumuzda organ bağışı bilincinin gelişmesi amacıyla tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnsanımıza ulaşmak için de her yolu deniyor bazen de yoldan çıkıyoruz... Geçen yıl, ülkemizde belki de dünyada daha önce hiç yapılmamış bir etkinlikte Süleymaniye’den Selimiye’ye, İstanbul’dan Edirne’ye organ bağışı köprüsü kurmaktı hedefimiz. Bu defa, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ile birlikte bu insanlık görevini yerine getirmek için daha güçlü haykıracağız huduttan. Organ bağışının söz konusu olabilmesi için ölüm halinin yoğun bakımda gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizmek gerekir. Yoğun bakım üniteleri dışında olabilecek ölümlerde organ bağışı gündeme gelmez. Sağlıklıyken organ bağışıyla ilgili düşüncelerimizi mutlaka yakınlarımızla paylaşmalıyız. Herhangi bir sağlık kurumuna giderek organ bağış formunu da doldurabiliriz. Böylece resmi olarak ‘bağışçı’ olabiliriz. Ancak unutmayalım ki yaşarken dolduracağımız organ bağış formunun bağlayıcı herhangi bir hükmü yoktur. Bizler için hayat sonlandıktan sonra; geçmişte bağış formunu doldursak da doldurmasak da geride kalan yakınlarımızın onay vermesi gerekmektedir. Bizim için iki kelime başkaları için yeniden sağlığına kavuşmak anlamına gelecektir: Organlarımı bağışlayın."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...