Platformun Dönem Sözcüsü ve Gören Kalpler Eğitim Derneği Başkanı Erol Sayyıdan, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, engelli STK'lar olarak herhangi bir yasaya bağlı olmaksızın bir araya geldiklerini vurgulayarak, platformun gönüllülük esasına göre oluşturulduğunu söyledi.

Engelli sorunlarının çözümünde, sorunlarla birebir muhatap olan engelliler ve ailelerinin kurduğu sivil toplum örgütlerinin önemli rol oynadığına işaret eden Sayyıdan, yaptıkları güç birliğinin sorunların çözümüne olumlu katkı sağlayacağını dile getirdi.

Uluslararası Engelliler Derneği Genel Başkanı ve Platform Basın Sözcüsü İsmet Türker de engellilik üzerine çalışan STK'lar olarak ''ayrıştıran değil, birleştiren olma'' ilkesinden yola çıktıklarını vurgulayarak, engellilerin sosyal yaşamdaki her türlü imkandan diğer bireyler gibi yararlanması için güçlerini birleştirdiklerini belirtti.

Devletlerden hükümetlerden, siyasi partilerden ve diğer iktidar odaklarından bağımsız olduklarını ifade eden Türker, ''Engelli ve engelli ailelerinden yana onların hak ve çıkarlarını korumak üzere mücadele edeceğiz'' dedi.