Erkeği farklı kadını farklı etkiliyor

2010'da İsveçli bilimcilerin araştırması multivitaminlerin kadınlarda meme kanseri riskini artırdığını ortaya koymuştu. ABD'de yapılan araştırma ise multivitaminlerin erkekler için etkisinin tam tersi olduğunu gösterir nitelikte.

18.10.2012 - 09:32

Erkeği farklı kadını farklı etkiliyor

ABD'de yaklaşık 15 bin erkek üzerinde, 15 yılda yapılan araştırmaya göre, günlük multivitamin kullanımı kanser riskini yüzde 8 oranında azaltabiliyor.

TRT haberin aktardığına göre, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. J. Michael Gaziano'nun öncülüğünde yapılan araştırmada yaşları 50'nin üzerinde, 1300'den fazlası kanser olan 14 bin 641 Amerikalı doktorun bir kısmına, fonksiyonu olmayan placebo hapları, bir kısmına ise multivitamin hapları verildi.

Her gün düzenli olarak verilen hapları kullanan doktorlar, 11 yıl sonra araştırmacılar tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Ziyaretler sonrası elde edilen bulgular sonucunda, düzenli alınan multivitaminlerin kanser riskini yüzde 8 oranında azalttığı görüldü.

AZ AMA DİKKATE DEĞER
Prof. Dr. Gaziano konuyla ilgili olarak, multivitaminlerin kronik hastalıklar ve kansere iyi geldiği konusundaki tartışmalı bilgilere rağmen birçok kişinin bu hapları kullanmaya devam ettiğini belirtti. Gaziano, "Bizim araştırmamız bu ilaçların kanser riskine karşı az ama dikkate değer bir koruma sağladığını gösteriyor" dedi.

KADINLARDA MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR
Bilim insanları geçmişte de multivitaminler hakkında çeşitli araştırmalar yapmıştı. 2010 yılında İsveçli bilim insanları, 35 bin kadın üzerinde yapılan araştırma sonucunda kadınlarda meme kanseri riskini artırdığını bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...