Erkeklerin kâbusu kronik prostatit

Cinselliği ve psikolojiyi olumsuz etkileyen kronik prostatit, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalık.

07.11.2011 - 12:10

Erkeklerin kâbusu kronik prostatit

Prostat erkekte yardımcı üreme organı olarak görev yapan bir salgı bezi. Prostatitin enfeksiyon şeklinde görülebildiğini belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Nuri Ünlü, “eğer gece ve gündüz sık idrara çıkıyorsanız, yanma, idrar yaparken zorlanma, kasık ve makat bölgesine yayılan veya boşalırken ortaya çıkan ağrı varsa kronik prostatit olabilirsiniz” diyor.

Prostatitte şikâyetlerin hastalığın tipine göre değişiklik gösterebildiğini vurgulayan Dr. Ünlü, genelde ateş-titreme, sık idrara gitme, idrar yaparken yanma, akıntı, kasıklarda ve anal bölgeye doğru yayılan ağrı ve orgazm sonrası ağrı gibi şikâyetler görüldüğünü söylüyor. Ünlü ayrıca, prostatite bağlı yoğun yakınmaları olan hastalarda belli dönemlerde, örneğin sertleşme bozuklukları görülebildiğini ve prostatit tedavisi sonrası bu yakınmaların düzeldiğini belirtiyor.

SOĞUK HAVAYA DİKKAT
Akut ve kronik enfeksiyonlara bakterilerin yol açtığını, bu nedenle de antibiyotiklerin tedavinin temelini oluşturduğunu söyleyen Dr. Ünlü, “Tedavideki amaç prostattaki iltihabın, idrar yaparken zorlanmanın ve bölgesel kaslardaki spazmın giderilmesidir. Genellikle 4-6 hafta süren antibiyotik tedavisi verilir. Tedavi sırasında düzenli bir cinsel yaşam sürülmeli, soğuktan ve kabızlıktan korunulmalı, alkolden ve baharatlı gıdalardan uzak durulmalı” önerisinde bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...