Bebeklerde oluşan penis kanalı darlığı ve enfeksiyon riskine karşı yapılması önerilen yenidoğan sünneti lokal anestezi ile dikişsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Yenidoğan sünnetini son yıllarda bilinçli anne babaların tercih ettiğini söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Cem Kara, “Yurtdışında farklı dinlere mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne-babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor” diyor.

Bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu anlatan Dr. Cem Kara, yenidoğan sünnetinin avantajlarını şöyle sıralıyor:

• Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
• Yara iyileşmesi daha kolay oluyor.
• Enfeksiyondan korunuyorlar.
• Evde bakım kolaylığı oluyor.
• Pansumana ihtiyaç olmuyor.
• Sünnet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
• Emzirme, bebeğin ağrısının dinmesini sağlıyor.
• Bebeğin yarası 24-48 saatte iyileşiyor.
• Bebek sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.

NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?
Yenidoğan sünneti yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor. Dr. Cem Kara, bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini söylüyor. Karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi ve bağırsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamini olumlu etki yapıyor. K vitamininin etkisi ise 24 saatte görülebiliyor.

Ailelerin bebek daha anne karnındayken bu kararı vermelerinin daha doğru olduğunu, bebek doğduktan sonra anne-babaların duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçındıklarını anlatan Dr. Kara şunları söylüyor:

“Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kesiciye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle sorun çözülüyor.”

YA 2 YAŞINA KADAR, YA 6 YAŞINDAN SONRA...
Sünnet konusunda doğru yaşın ne olduğu her zaman merak ediliyor. Dr. Cem Kara doğduktan sonraki ilk 24 saatte yapılmıyorsa, 0-2 yaş arasında sünnet yapılmasını önerdiklerini, 2-4 yaş arasındaki çocukların sünnet konusunda psikolojik travma yaşayabileceklerini belirtiyor. Kara, bir ayı geçiren bebeklerin genel anestezi altında sünnet edilmesi gerektiğini vurguluyor.