Erken tedavi AIDS'ten ölümleri azaltıyor

AIDS’te erken ve doğru tedavi yaşam kalitesini artırırken, hastalığa bağlı ölümleri de azaltıyor. Erken teşhis, HIV/AIDS’in bulaşma oranını da önemli ölçüde düşürüyor.

30.11.2011 - 11:56

Erken tedavi AIDS'ten ölümleri azaltıyor

1 Aralık Dünya AIDS günü etkinliklerinde bu yılın temasının ''Sıfıra Ulaşmak'' olduğunu vurgulayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, ''Bu yıl 'sıfır yeni HIV infeksiyonu, sıfır ayrımcılık, sıfır AIDS ilişkili ölüm' üzerinde durulacak'' diye konuştu.

AIDS konusunda günümüzde daha çok insanın tedavi şansına sahip olduğunu dile getiren Köksal, şöyle devam etti: ‘'Daha erken ve doğru başlanan tedavilerle yaşam kalitesinin artmasının yanı sıra yeni hasta sayısı ve AIDS'e bağlı ölümler giderek azalmaktadır. Yeni HIV infeksiyonu, hastalığın pik yaptığı 1997 yılından beri yüzde 21 azalma göstermiştir. Ancak bu sonuçlar dünyanın her yerinde paralel seyretmemektedir. ABD ve Batı Avrupa'da yeni hasta sayısı ve AIDS'e bağlı ölümlerde azalma görülürken, hastalık Doğu Avrupa ve Orta Asya'da 2001'den 2010'a kadar yüzde 250 artış göstermiştir.''

TOPLUMSAL TABULAR ERKEN TEŞHİSİ ENGELLİYOR
Türkiye'deki duruma da değinen Köksal, ''Ülkemizde ise 2011 yılının ilk 6 ayını da kapsayan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 4 bin 826 HIV/AIDS vakası mevcuttur. Kadın hastalar bu sayının yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Hastalık genellikle tesadüfen öğreniliyor. Çoğu vakada hastalık ilerlemiş oluyor. Hastalar, tabular, toplum baskısı gibi pek çok nedenle sağlık kuruluşlarına başvurmuyorlar, düzenli takibe gelmiyorlar'' dedi.

Prof. Dr. Köksal, virüsün Türkiye'deki en önemli bulaşma kaynağının kadın-erkek ilişkisi olduğunu bildirerek, ''AIDS'in korunulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunun, utanılacak veya saklanılacak bir hastalık olmadığının kabul edilmesi, hastalığı tanımak ve öğrenmekle mümkündür. AIDS hastaları toplumda yaşayan diğer hastalardan farklı görülmemeli, ayrımcılık yapılmamalıdır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...